Veri zarflama analizinde tahminleyicilerin özellikleri üzerine bir araştırma
An Investigation on the properties of data envelopment analysis estimators
- Tez No: 130273
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Etkinlik, organizasyonların hayatta kalması ve gelişimi için en önemli faktörlerden biridir. Veri Zarflama Analizi (VZA), karşılaştırmalı etkinlik değerlendirmesi için kullanılan doğrusal programlama tabanlı bir yaklaşımdır. Bu çalışmada, VZA'nın genel yapısı ve temel modelleri tanıtılmış ve Türkiye'deki devlet üniversitelerinin etkinlik analizi yapılmıştır. Ayrıca gerçek etkinlik skorlarının birer tahminleyicisi olan VZA etkinlik skorlarının istatistiksel özellikleri tanıtılmıştır. Gerçek etkinlik değerlerinin güven aralıklarının bulunması için bootstrapping ve çok değişkenli çekirdek yoğunluk tahminlemesi yöntemlerini kullanan bir algoritma önerilmiş ve Monte Carlo simülasyonları ile test edilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Efficiency is one of the most important factors for the survival and improvement of organizations. Data Envelopment Analysis (DEA) is a linear programming based technique to evaluate relative efficiencies of decision making units. In this study, general structure and basic models of DEA are presented and efficiencies of Turkish state universities are evaluated. In addition, statistical properties of DEA efficiency scores, which are estimators of real efficiency scores, are presented. An algorithm that uses bootstrapping and multivariate kernel density estimation is suggested and tested by Monte Carlo simulations. VII