Türkiye'de sosyal güvenlik kurumlarının mali yapısı ve sosyal güvenlik kurumlarının özelleştirilmesi
Financial structure of social security institutions in Turkey an privatization of social security institutions
- Tez No: 130271
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Tehlike sonucu ortaya çıkan olumsuzluklarla mücadelede kullanılan ve insan yaşamındaki risk sayısındaki hızlı artışla da, özellikle son yüzyılda hızlı bir gelişme ve çeşitlenme gösteren Sosyal Güvenlik kavramı'nın, ilk defa yasalarla güvence altına alınması Amerika Birleşik Devletlerinde, 1935 yılında kabul edilen 'Sosyal Güvenlik Yasası' ile olmuştur. Ülkemizde ise, aile içi yardımlaşma, meslek kuruluşları aracılığıyla hizmetler sunulması şeklinde ortaya çıkan ve özellikle cumhuriyet döneminde çıkarılmaya başlayan Genel Sağlığı Koruma Yasası, İş Yasası gibi kanunlarla desteklenen bu çalışmalar, bugünkü mevcut sosyal güvenlik sisteminin temelini oluşturmuştur. Sonraki yıllarda kurulmaya başlayan Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-kur, Emekli Sandığı gibi kurumlar başlangıçta güzel amaçlarla oluşturulmuşsa da bugün itibariyle gelinen nokta, o kadar da güzel olmamıştır. Siyasal iktidarların bu kurumları kendi çıkarları için kullanarak, siyasi çıkar elde etme mekanizması haline dönüştürmeleri, bugün bu kurumların yaşadıkları olumsuzlukların temel nedeni durumundadır. Başta SSK, Bağ-kur, Emekli Sandığı olmak üzere ülkemiz sosyal güvenlik kurumlarının mali yapısı çok sağlıklı bir durumda değildir. Kötü yönetim ve yanlış uygulamalarla, finansal açıkları her yıl daha da büyüyen bu kuruluşlar; herkesin şikayet ettiği düşük kaliteli hizmetleri dahi sunmakta zorlanmakta ve bu hizmetleri ancak devlet bütçesinden sağlanan yardımlarla sunabilmektedir. Son yıllarda gittikçe yükselmeye başlayan sosyal güvenlik kurumlarının özelleştirilmesi yönündeki talepler, aslında belki de mevcut olumsuzluklardan kurtulmanın tek yolu durumundadır. Belki bir anda ve tüm alanları kapsayacak bir özelleştirme olmasa bile en azından söz konusu hizmetlerin çoğunlukla özel sektör tarafından sunulması ve daha da önemlisi sosyal güvenlik kuruluşlarının yönetim kadrosunun siyasilerden kurtarılması hiç zaman kaybetmeden gerçekleşmesi gereken çok önemli bir zorunluluk durumundadır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Social security concept emerges as a result of danger, that is; with the increase of number of risks in human lives; it has shown a considerable development and variation in the last century. Social security concept's first winning security is in United States with the acceptance of 'Social Security law' in 1935. For the our county, these studies which were emerged in form of familial cooperation, occupational institutions and which were supported by laws such as law of protecting common health and law of occupation (these laws began to be enacted especially in republic period) stand for the basic of present social security system. Institutions which have been founded in following years such as Bağ- kur, Retirement Trunk and Social Insurance Institution were constituted with kind purpose at that time; but today the place they have come is not so satisfactory. The basic reason for this negativity is political powers using these institutions for their own benefits and thus turning it into political benefits mechanism. The financial structure of social security institutions especially of those SSK, Bağ-kur and Retirement Trunk is not so satisfactory. These institutions whose financial excess of expense over income increases in each year because of bad administration and wrong implementations have difficulty in presenting the shoddy services which are divided by everyone. In recent years increasing demands related to the privatization of social security institutions are perhaps the only solution to cope with present negativities. There may not be a privatization immediately which contains all fields; but at least the presentation of mentioned services fundamentally by private sectors and especially recovering (savings) the administration staff of security institutions from political powers is an urgent obligation which needs to be realized as soon as possible. vu