Bilgi temeline dayalı işletmelerde örgüt yapısı ve yönetim biçimine analitik bir yaklaşım
An Analytic approach to the organizational structure and management style of the knowledge based companies
  1. Tez No: 130274
  2. Yazar: ZEKİYE YERSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Bilgi, içinde bulunduğumuz çağda işletmeleri hedeflerine ulaştırmayı sağlayacak güçlü bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilginin işletmelerde daha etkin kullanımı ise bilgi yönetimi ile mümkündür. Bilgi yönetimini uygulayan işletmelerde ortaya çıkabilecek yönetsel ve yapısal değişimler ise önemli bir inceleme alanı oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, günümüzün aşırı rekabetçi, yenilikçi ve sürekli değişen ortamında bilgi temeline dayalı işletmeyi hedeflerine ulaştıracak, başarılı kılacak ve bilgiyi üretken hale getirecek bilgi yönetimi programlarının işletmelerde etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak üzere sistematik bir bilgi yönetimi yaklaşımı sunmak; bu yaklaşım ışığında strateji, yapı, kültür ve teknolojik sistemler bağlamında gereksinim duyulan örgüt yapısı ve yönetim biçimini ortaya koymaktır.“Bilgi Temeline Dayalı İşletmelerde Örgüt Yapısı ve Yönetim Biçimine Analitik Bir Yaklaşım”konulu kuramsal tez çalışmasının bilgi yönetiminin geçmişi, bugünü ve geleceği ile ilgili bütünleşik bir projeksiyon sunması ve bilgi yönetimi programlarının başarıya ulaşmasını sağlayan yönetim biçimi ve örgüt yapısına sistematik ve analitik bir yaklaşım getirmesi yönü ile literatüre katkıda bulunması ve bu konuda çalışmada bulunan araştırmacılara yararlı bir kaynak olması umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Knowledge is a strong lever to enable companies to reach their goals in the current century. The more effective usage of knowledge in companies is made possible by knowledge management The possible managerial and organizational changes of the companies, which use knowledge management, constructs an important research area. The aim of this thesis is to provide a systematic knowledge management approach, which will enable the company reaching its goals, making it successful, and made the knowledge productive in highly competitive, innovative, and continuously changing dynamic environment, and determining the required organizational structure, and management style by using the strategy, structure, culture, and technologic systems guidelines of that approach. This theoretical thesis, which subject is“An Analytic Approach to the Organizational Structure and Management Style of the Knowledge Based Companies”, gives an integrated comprehensive projection to the past, present, and future of the knowledge management It is hoped that it will be an useful resource for researchers of the knowledge management and enrich the literature with its systematic and analytic approach to the management style and organizational structure of the knowledge management. VI