Vergilemenin ekonomik büyüme üzerindeki etkileri: Türkiye'deki durumun analizi
The Effects of taxation on economic growth: The case of Turkey
  1. Tez No: 130278
  2. Yazar: HASAN ATILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOSUNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET Uzun dönem ekonomik büyüme oranını etkileyen faktörler ekonomistler için ilgi çekici bir araştırma konusu olmuştur. Literatürdeki ampirik çalışmaların çoğu tek denklemli regresyonlar çerçevesinde ekonomik büyümeyi etkileyen bir takım dışsal faktörler üzerinde durmaktadır. Bu çalışmalar genellikle çoğu faktörün içselliğini ihmal ederek, bazı ekonomik ve son zamanlarda ekonomik olmayan açıklayıcı değişkenlerden kişi başına gerçek hasılada büyümeye yönelik tek yönlü bir nedensellik üzerinde durmaktadır. Ancak, ekonomik büyümenin yapısı tek denklemli regresyonlarla ve az sayıda değişkenle açıklanamayacak kadar karmaşıktır. Bu çalışma kapsamında; öncelikle vergileme ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin teorik açıdan incelenmesi, Türkiye'ye ilişkin yıllık veriler kullanılmak suretiyle yapılacak ekonometrik çalışma sonuçlarının teoriyle karşılaştırılması, teorinin açıklamada yetersiz kaldığı konularda ekonometrik çalışmalarla vergilerin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin analiz edilmesi ve son olarak ekonomik büyümeye yönelik vergi politikalarının oluşturulmasına katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Konu iki bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde; konuya ilişkin teori, benzer konularda yapılmış çeşitli teorik, ampirik, ekonometrik çalışmalar ve bunların sonuçlan incelenmiştir. İkinci bölümde ise, Türkiye için 1969-2001 dönemi yıllık verileri kullanılmak suretiyle yaptığımız ekonometrik çalışmalardan elde edilen sonuçlar teori ve benzer çalışma sonuçlan ile birlikte değerlendirilmiş ve ekonomik büyüme amacına yönelik vergi politikası önerileri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Factors effecting long term economic growth rate are an interesting research subject for economists. The majority of empirical studies in literature emphasizes on some external factors effecting economic growth in the context of single equation regressions. These studies generally emphasis on a single sided casual relationship directed from some economic and recently non economic explanatory variables to per capita real output growth rate ignoring endogeneity of most of factors. But, the structure of economic growth is so complex that it can't be explained by single equation regressions and a few number of variables. In this study, it is intended to investigate the relationship between taxation and economic growth theoretically, to compare econometric studies' results using annual data related to Turkey with economic theory, to analyze the effects of taxes on economic growth using econometric methods on the subjects whom the theory is insufficient in explanation, and to contribute to constitute tax policies aimed at economic growth. This study has two chapters. In the first chapter, economic theory, previously realized various theoretical, empirical, econometric studies and their results have been examined. In the second chapter, the results of our econometric studies obtained using 1969-2001 period data for Turkey have been evaluated together with theory and similar study results, and tax policy proposals aimed at economic growth have been constituted. vi