Siyasal kültür -Kriz etkileşimi çerçevesinde Türk siyasal kültürünün kriz alanları
The Scope of crisis in the Turkish political culture within the framework of interaction between crisis and political culture
  1. Tez No: 130277
  2. Yazar: LEVENT YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. NAZMİ ÜSTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Siyasal kültür ile kriz olgularının ilişkilendirilmesi kuramsal açıdan bir takım zorluklar taşımaktadır. Bunun en önemli nedeni, kriz kavramının da kültür gibi toplumsal bilimlerde sıklıkla işlenmesi ve bunun sonucunda kavramsal çerçevesinin oldukça genişlemesidir. Bundan dolayı çalışmanın ilk aşamasında, sözü edilen bu iki olgunun etkileşim alanlarını belirlemek, bir başka ifadeyle bu iki kavramın etkileşim alanlarının sınırlarım çizmek, gerekmiştir. İktisadî, siyasal ve toplumsal olarak ana hatlarıyla belirlenen bu etkileşim çerçevesi, siyasal kültürün krizle olan bağıntısını açıklamaya çalışmaktadır. Sonuçta ise bu üç parçalı etkileşim alanından, genel bir açıklama alanına ulaşılacaktır. Çağdaş Türk siyasal kültürünün varlığı, birçok toplumsal olgu gibi, belli bir tarihsel süreç içinde oluşmuştur. Türk siyasal kültürünün oluşumunda etkili olan Orta Asya, İslamiyet ve imparatorluk süreçleri günümüz siyasal kültürüne yapısal ve kurumsal nitelikli birçok miras bırakmıştır. Bu mirası bugüne taşıyan süreç Osmanlı Devleti olmuştur. Osmanlı'nın ürettiği siyasal kültür de Tanzimat ve sonrasında Cumhuriyet döneminin biçimlenmesinde başat etken olmuştur. Sonuç olarak günümüzde Türk siyasal kültürü üzerine yapılacak her inceleme, bu dönemlerin etkenlerini göz önüne alarak tutarlı sonuçlara ulaşabilecektir Bu dönemdeki iktisadî, siyasal ve toplumsal kriz alanlarının özelliklerini ortaya koyarak; Türk siyasal kültürünün krizlerle olan etkileşimini açıklamak, bu çalışmanın temel amacı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Establishing relationships between political culture and crisis presents some theoretical difficulties. The most important reason of these difficulties is the widespread studies of the concept of crisis in social sciences like culture, and consequent expansion of the conceptual framework of crisis. Therefore, it is necessary to define the scope of interaction between these two phenomena, in other words, to draw the boundaries of interaction for these two concepts as a first step of the study. The framework of interaction which is defined as mainly in terms of economic, political and social phenomena contributes to the explanation attempts of the relationship between political culture and crisis. Finally, this three-part interaction field leads to the explanation of the whole. The contemporary Turkish political culture, like any social phenomena, has emerged within a particular historical process. Today's Turkish political culture inherited many characteristics both structurally and institutionally from Central Asian origins, Islam and the Ottoman Empire. In this process, the Ottoman Empire transmitted the previous inheritance to the present. The Ottoman political culture is the dominant factor through an important Ottoman reform known as Tanzimat in shaping the republican era. As a result, a study on the Turkish political culture will reach consistent findings only when taking this process into consideration. Thus, the aim of this study is to explain the interaction between the Turkish political culture and crisis by defining the characteristics of economic, political and social crises in the evolution process. VI