Siirt-Adıyaman arasındaki şelmo formasyonunun sedimantolojik incelenmesi
Sedimentological study of the şelmo formation between Siirt and Adıyaman area
- Tez No: 13028
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAKİ VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
-111- ÖZ Yüksek Lisans Tezi SİİRT-ADIYAMAN ARASINDAKİ SELMO FORMASYONUNUN SEDİMANTOLOJİK İNCELENMESİ MURAT ARAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Baki VAROL 1990, Sayfa:10Ü Jüri: Prof. Dr. Teoman Norman Doç. Dr. Baki Varol Doç. Dr. Yavuz Okan Güneydoğu Anadolu'da geniş alanda yaygın olan Şelmo Formasyonu düşey ve yanal yönde fasiyes değişik likleri gösterir. Birimin fasiyes özelliklerini ve stra tigrafik ilişkilerini ortaya koyacak ve tip kesit sayı labilecek mevkilerde ölçümler yapılmıştır. Bu kesitler doğudan batıya Dodan, Çaykaya, Malabadi, Cendere ve Çemberlitaş mevkileridir.-ıv- Yapılan gözlemler, Fırat Formasyonunu üzerleyen Selmo Formasyonu ' nun gelgit düzlüğü, plaj kumları ve akarsu çökellerinden oluşan üç değişik ortam içerdiğini göstermiştir. Gelgit düzlüğü çökellerinden Erken Miyosen yaşı nın alınabilmesine karşın daha üst seviyelerden yaş ve risi elde edilememiştir. Bu nedenle üst seviyelerin ya şının orta-Geç Miyosen 'e çıkabileceği düşünülmektedir. Selmo Formasyonu özellikle alt seviyelerde güney den beslenmiştir. Üst seviyelerdeki akarsu çökellerinde gözlenen metamorfik çakıllar ise bu evrede kuzeydeki me tamorfik kaynak kayaların bindirmeler nedeniyle çökelme alanına çok yaklaştığını işaret eder. ANAHTAR KELİMELER: Siirt, Adıyaman, Miyosen, Selmo For masyonu- Sedimantoloji.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis Sedimentological study of the Selmo Formation between Siirt and Adıyaman area Murat ARAS University of Ankara Science Institute Geological Engineering Dept. Adviser: Associate Prof. Dr. Baki VAROL 1990 Page:100 Commitee Members: Prof. Dr ^ Teoman Norman Associate Prof."-Dr. \Baki Varol Associate Prof; Dr. :Yavuz Okan Selmo Formation is exposed over a wide area in Southeastern Anatolia, and displays lateral and vertical facies changes. Five stratigraphic sections were measured in selectel localities, to study the facies changes and stratigraphic positions of various units within the formation. The sections are named as Dodan, Çaykaya, Malabadi, Cendere and Çemberlitaş, from east to west. Studies have shown that the Selmo Formation consists of three depositional systems, namely tidal flat deposits, beach sands, and fluvial deposits.-vı- Lower Miocene aga fos sils were identified in the tidal-flat deposits; however no fossils were found in the upper sections. Since no depositional breaks are boserved, it is concluded that deposition must have continued through Middle to late Miocene time. The source area for the lower part of the Selrno Formation was in the south. However, as the allochthonous units approached from the north, the basin was closed, and the source area was changed to the north. The presence of metamorphic pebbles in the upper part of the formation indicates the northerly provenance. KEY BOARD: Siirt, Adıyaman, Miocene, Selmo Formation, Sedimentology.