Sincan (Ankara) civarındaki üst pliyosen killerinin mineralojik bileşimi-kayma dayanımı ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between mineralogical composition and shear strength of upper pliocene clays of Sincan (Ankara)
  1. Tez No: 13027
  2. Yazar: EKREM DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi SİNCAN (ANKARA) CİVARINDAKİ ÜST PLİYOSEN KİLLERİNİN MİNERALOJİK BİLEŞİMİ-KAYMA DAYANIMI İLİŞKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Ekrem DEMİRBAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yard. Doç. Dr. Recep KILIÇ 1990» Sayfa: 77 Jüri: Yard. Doç. Dr. Recep KILIÇ Prof. Dr. Vedat DOYURAN Prof. Dr. Baki CANİK Bu incelemede Sincan Fatih mahall esi Ery aman köyü arasında yer alan Üst Pliyosen killerinin zemin "özellikle rinin belirlenmesi ve kayma dayanımları ile mineralojik bi leşimleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla yöreden sondajlarla ve elle alman 25 adet örselen memiş ve 52 adet örselenmiş örnek (ayrıca yaklaşık 50m u zunluğundaki karot örnekler) üzerinde yapılan deneylerle zeminlerin sınıflama, oturma, dayanım özellikleri ve mine ralojik bileşimi belirlenmiştir. Arazide yapılan çalışmalarla inceleme alanının 1/5000 ölçekli jeoloji haritası hazırlanmış ve bölgede yer alan jeolojik birimler; Üst Kretase-Tersiyer volkanikleri Miyosen göl çök elleri, Üst Pliyosen çökelleri ve Kuvater ner alüvyonları olarak belirlenmiştir. Üst Pliyosen çökelleri yaklaşık olarak %0.50 - si çakıl, %4.50 kum, %35 silt ve %60 kil boyundaki bileşen lerden oluşur ve %78 i siltli kildir. Üst Pliyosen killerinin ortalama doğal su içeriği (Wn) %54 doğal birim hacim ağırlığı 1.86 gr/cm, kuru birim hacim ağırlığı 1.42 gr/cm, Atterberg limitleri ve indeksiv değerleri ise ortalama olarak, LL= %95; PL= %41; PI= %56; Aktivite (A)- 0.96; Konsistans (K)= 1.09 dur. Üst Pliyosen killerinin % 35i yüksek plastisiteli silt (MH), % 65 i ise yüksek plastisiteli kil (CH) dır. İncelenen zeminlerin %91 i normal aktif ve geri kalanı aktif killerdir. Oturma nitelikleri açısından Üst Pliyosen çökel leri aşırı konsolide ve yüksek düzeyde aşırı konsolide kil lerdir. Dayanım deneylerinin sonuçlarına göre ortalama ola rak Standart Penetrasyon Testi (SPT) N değeri, 43; serbest basınç dayanımı (q.u)= 2.79 kg/ cm ; kohezyon (c)- 1.04 kg/ cm ve içsel sürtünme açısı (0)= 10.5 derecedir. Odömetre deney lerinin sonuçlarına göre ortalama olarak, Mv= 1.50 x 10 2 -4 2 -2 2 cm /kg; Cv= 4.13 x 10 cm /sn; ve av= 3.72 x 10 cm /kg dır. XRD analizi sonuçlarına göre, birimin ortalama mi neralojik bileşimi; %9.16 kuvars;.;%20. 12 montmorillonit; % 18.26 kalsit; % 12.46 albitten oluşmuştur. Yapılan incele mede kayma dayanımı ile mineralojik bileşim arasında bir i lişki bulunamamıştır. ANAHTAR KELİMELER; Zemin Sınıflaması, Fiziksel Özellikler, Kayma Dayanımı, Oturma Özellikleri, Mi neralojik Bileşim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN MINERALOGICAL COMPOSITION AND SHEAR STRENGTH OF UPPER PLIOCENE CLAYS OF SÎNCAN (ANKARA) Ekrem DEMİRBAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Asst. Prof. Dr. Recep KILIÇ 1990, Page: 77 Jury: Asst»Prof. Dr. Recep KILIÇ Pr ol. Dr. Vedat DOYURAN Prof. Dr. Baki CANİK The purpuse of this investigation is to determine the geo- engineering properties and to establish a relationship between shear strength and mineorological composition of the Upper Pliocene clays around Fatih district and Eryaman village of Sincan, to accomplish these tasks classification, settle-, ment, strength properties and mineorological composition are studied turu the tests performed on the core, disturbed and undisturbed samples. A geological map of the scale of 1:5000 is prepared and the following geological units are distinguished; Upper Cretaceous-Tertiary volcanic rocks, Miocene lacustrine depo sits, Upper Pliocene deposits, and Quarternary alluviums. The grain size distribution of the Upper Pliocene deposits is determined as 0.50% gravel, 4.50% sand, 35 % silt and 60 % clay, while the 78 % of the unit is composed of clay and silty clay, the remaining 22 % is clayey silt. The average water content of the Upper Pliocene clay is 34 %, the unit weigth is 1.86 gr/cm, the dry unit weight is 1.42 gr/cm5 the Atterberg limits are LL« 95 %, PL= 41% the activity is (A)= 0.96 and the consistence (K)= 1.09. The 35% of Upper Pliocene clay is classified as highvi plasticity silt (MH) and 65% is high plasticity clay (CH). The 91% of the soil is normal active and the rest is active clay. As far as settlements characteristics are concerned the Upper Pliocene deposits are over consolidated and high level over consolidated clays. According to oedometer test results, the coefficient of compressibity (a^) is 3.72x10“ cm /kg, the coefficient of volume compressibity (Mv) is -2 2 1.50 x 10 cm /kg and the coefficient of consolidation (Cv) is 4.13 x 10”cm /sn. The strength test results yield an average value of standard penetration test (N) of 43; uncon- 2 fined compression strength (