Türk Ceza Kanunu'nda saldırganlık sarhoşluk suçu
Aggressive drunkenness crime in Turkish punishment law
  1. Tez No: 130301
  2. Yazar: MÜGE ÖZKESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Sarhoştuk verici maddelerin alınmasıyla suç işleme oranlarındaki artış yapılan istatistikler ile ortaya çıkarilmistir. özellikle sarhoş edici maddelerden olan alkolün, alımının yasak olmaması nedeniyle piyasadan kolaylıkla temin edilebilen alkollü maddeler suç işleme eğilimlerini cesaretlendirmektedirler. Alkollü maddelerin yanısıra uyuşturucu maddeler de sarhoşluk yaratmakta ve bu maddelerin etkisi altındayken de suç kolayca işlenebilmektedir. Zira hemen hemen gün geçtikçe alkol ve uyuşturucu madde kullanımının sebep olduğu sorunlardaki artışı, bu maddelerin sebebiyet verdiği ürkütücü olayları okuyor, duyuyor ve hatta fazla miktar ve dozlarda kullanımların yarattığı bağımlılık ve bunun sonucunda dramatik ölümlere dahi tanık olabiliyoruz. İstenmeyen kötü sonuçlara sonuçlara sebep olabilen alkol ve uyuşturucu maddelerin tesiri otunda iken kişi kendini kontrol edemediğinden tabiri caiz ise daha saldırgan hale gererek saldırgan sarhoşluk suçunu işleyebilmededir. Bu çalismada sarhoşluğun adli tıp yönüne ve basit sarhoşluk suçu üzerinde durulmakla birlikte özellikte konu başlığı olması ve önemi itibariyle saldırgan sarhoşluk suçu üzerinde durulmuştur. Saldırgan sarhoştuk suçunda basit sarhoşluk suçu içi aranan tüm koşullar gerekti olmakla birlikte bu unsurlara ek olarak kanun, başkasına tecavüz ile umumun istirahatinin de bozulmasını aramıştır. 6u nedenle saldırgan sarhoşluk suçu için kanunda öngörülen ceza da suçun niteliğine göre ağırlaştırılmış bulunmaktadır, Bir tehlike suçu olan sarhoşluk suçunun ( gerek basit, gerekse saldırgan sarhoştuk suçu ) oluşabilmesi için gerekti olan unsurları kanun sıralamış olmakla birlikte, failin cezalandırabilmesi için ise objektif cezalandırılabilme şartı olarak“ yakalanma ”kıstasını getirmiştir. Bu şart nedeniyle de sarhoşluk suçunun faili ancak ve ancak yakalanabilirse cezalandırılacaktır. Bu çalışmada ayrıntıyla ele alınmış olan bu unsur ve şartlar ite kanunumuzda yer atan önemli bir tehlike suçu“ sarhoşluk ”aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The increase in the ratio of committing an offence by taking substances which cause drunkenness has been arisen by statistics. The substances containing alchol which can be obtained easily for the reason that buying alchol which is especially one of the substances making people get drunk isn't forbidden - are giving courage the tendencies of committing a crime. Besides the substances containing alchol, narcotic substances are also creating drunkennnes and people are easily commiting a crime under the effect of these substances. Because we are reading and can hear, that the problems - which appear by being taken alchol and narcotic subtances - are increasing from day to day and the frightening events which these substances cause. And moreover we are witnessing the dependency which using much amount of the substances cause and the dramatic deaths which are the result of taking much amount. For a person can 't controlhimself when he is under the effect of alchol and narcotic substances which cause unwanted bad results, he may commit aggressive drunkenness crime because of being more aggressive - in this work not only judicial medicine side of drunkenness and simple drunkenness crime are mentoned, but also aggressive drunkenness crime because of its being the title and it importance. In the aggressive drunkenness crime, law has also looked for the rape and spoiling of the public comfort in addition to the necessity of all conditions which are looked for simple drunkenness crime. For this reason, the punishment which is put forward inthe law for aggressive drunkenness crime has also been made heavier according to the quality of crime, law has both set up in order the elements which which are necessary for drunkenness crime - which is a danger crime - and brougth the criterion of being caught as a condition of objeftif being punished in order to punish the criminal. Because of this condition the person who commits the drunkenness crime will be punished if he can only be caught. This element which is taken change of indetail in this work and an important danger crime - drunkenness - which takes part in our law with conditions have been tried to illuminate. VIII