Türk Ceza Kanunu'nda dolandırıcılık suçu ve suça ilişkin ağırlaştırıcı sebepler
The crime of swindle in Turkish Criminal Code and aggravating reason of crime
- Tez No: 147139
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN ERDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu tez, Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenmiş olan“dolandırıcılık”suçuna ilişkindir. Dolandırıcılık, malvarlığı değerlerine karşı işlenen tipik bir hile suçudur. Dolandırıcılık, insan trafiğinin yoğunluğuna bağlı olarak günümüz toplumlarında çok sık karşılaşılan suç tiplerindendir. Çağımızın teknik imkanlarının hızlı gelişiminin ve gittikçe daha karmaşık hale gelen insan ilişkilerinin bir sonucu olarak, bu suçun ceza hukukundaki önemi her geçen gün artmaktadır. Tez, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, dolandırıcılık kavramı, suçun tarihsel gelişimi, unsurları ve korunan hukuki değer, ikinci bölümde ise, dolandırıcılık suçu için kanunumuzda öngörülmüş olan özel ağırlaştırıcı sebeplerle birlikte, genel ağırlaştırıcı ve hafıfleştirici sebepler, müeyyide ve usul hükümleri incelenecektir. Üçüncü bölümde ise dolandırıcılığın diğer bazı suç tiplerinden ayrıldığı noktalar ve aralarında bulunan benzerlikler karşılaştırmalı olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis examines the crime of swindle regulated under Turkish Criminal Code. Swindle is a felony of cheating committed against property. Swindle is in rise as a result of increase in the human mobility. The significance of swindle in criminal laws in modern societies is raising speadly depending on the development of technology and complex human relations. This thesis includes three chapters. The first chapter examines the concept of swindle, historical development of the felony, elements of the felony and the value protected. The second chapter looks at the special aggaravating reasons regulated in Turkish Criminal Code in addition to general aggravating and extenuating causes, sanctions and procedural issues. The last chapter is allocated to the examination of distinquishing elements of swindle from other similar crimes in comparative law. II