Telefon dinleme suçu
The Phone hearing crime
- Tez No: 130300
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda telefon dinleme konusu ele alınmıştır. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak insanlık için vazgeçilmez ve en yaygın haberleşme aracı olan telefon var olduğu sürece gizli dinlemeler hep mevcut olmuştur. Kişilerin telefonla yaptıkları görüşmelerin haberleşme özgürlüğü çerçevesinde bir Anayasal hak olarak gizlilik esası içinde kalması gerekir. Bu itibarla haberleşme özgürlüğü, özel hayatın gizliliği ve korunması hakkının en önemli parçalarından biridir. Günümüzde bilim ve tekniğin hızla gelişmesi sonucu, ses ve görüntü kaydeden araçların, haberleşme alanında kullanılması sebebiyle özel hayatın gizliliği ve korunması açısından mukayeseli hukuk da incelendiğinde, mevzuatımızda geçerli hukuki ve cezai müeyyidelerin yetersiz kaldığı, yaşadığımız çağın ihtiyaçlarına cevap veremediği anlaşılmıştır. Haberleşme özgürlüğünün bir temel hak ve özgürlük olmasına rağmen, telefonların dinlenmesine yönelik düzenleme 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanununda bir koruma tedbiri olarak yer almıştır. Bunun dışında halen yürürlülükte bulunan Türk Ceza Kanunun ve Ceza Muhakemeleri Usul Kanunu'nda açık bir düzenleme yer almadığı, ancak her iki kanunun yeni ön tasarılarında bu konunun ayrıntılı olarak ve günümüz ihtiyaçları karşılayacak şekilde düzenlenmeye çalışılmıştır. Çalışmamızda ilk olarak, özel hayat kavramına yer verilmiş, daha sonra telefon dinleme konusunda mevzuatımızdaki düzenlemeler mukayeseli hukuk da irdelenerek ele alınmış ve delil yasakları çerçevesinde telefonların dinlenmesi yoluyla elde edilen delillerin hukuki niteliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the issue of phone hearing is examined. Due to the technological developments, as long as the telephone continues to exist as being the most widespread means of communication for the human, the secret hearings always exist The telephone calls made by people in the context of the freedom of communication as a constitutional right must be held in accordance with the principle of secrecy. Therefore, the freedom of communication is one of the most important parts of the right of the secrecy and the protection of the private life. Today due to the developments in the science and technique, as the means of recording the voice and the appearance are used in the field of communication, when it is examined in the context of the comparative law, it is seen that the civil and criminal sanctions valid in our legislation are insufficient and can not respond to the requirements of our century. Despite the fact that the freedom of communication is a basic constitutional right, the regulation of the phone hearing takes place as a protective measure in the Fight Against the Self Seeking Criminal Organizations Code, no. 4422. Except that, although the Turkish Criminal Code and the Turkish Law of Criminal Procedure in force, does not include a clear regulation about this issue, the drafts of both of the new codes have responded the requirements of the issue in details. In our study, after the concept of the private life and the regulations about the phone hearing in our legislation have been examined by analysing with the comparative law, the legal quality of the evidences held by the way of the phone hearing in the context of the evidence prohibitions have been evaluated. VI