Finansal krizlerin bankaların mali yapılarına etkileri ve krizde izlenen yöntemler
The Effects of financial crises on the financial structure of banks and the procedures taken in the crises
  1. Tez No: 130306
  2. Yazar: CANAN ÖLEKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. YASEMİN YEĞİNBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET İlk finansal krizin çıktığı 18'inci yüzyıldan günümüze kadarki krizler iki noktada yoğunlaşmaktadır. Birincisi, bankacılık kesimi, ikincisi, döviz yani ödemeler dengesidir. Bankacılıkta krizden etkilenmenin iki aşaması vardır. İlk aşamada bir veya birkaç banka, ardmdan da bankacılık sistemi etkilenir. İkinci aşamada kriz artık yayılmıştır, artan faiz oranları, kredi maliyetleri ve kredi taleplerinin karşılanamaması vb. ekonominin çeşitli kesimlerini çok yönlü etkilemektedir. Son yıllarda dünyanın pek çok bölgesinde çıkan finansal krizler ve bunların en önemli sebeplerinden olan bankacılık krizleri, gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkeleri etkilemektedir. Bankacılıkta yaşanan krizin ekonominin geneline olan etkisi sebebiyle, diğer sektörlerde yaşanan krizlerden çok daha önemli görülür. Bunun nedeni, bankaların ekonomide kaynak dağılımını belirleyen kurumlar olmalarıdır. Kriz dönemlerini mümkün olan en az zararla geçirmek için gerekli olan en önemli koşullardan biri bankacılık sektöründe etkin bir denetim ve sağlıklı bir risk yönetimi kültürünün yerleştirilmesidir. Bu çalışmada, finansal krizler, bankacılık krizleri ile birlikte ele alınmış, bu krizlerin bankacılık sektörüne olan etkileri incelenmiştir. Bankacılık krizinin önlenebilmesine yönelik geliştirilen yöntemler, ülkemizde bu amaçla yürülüğe konan bankacılıkta yeniden yapılandırma programı ve krizlerde gelinen son nokta risk yönetimi vurgulanmıştır. Çalışmanın ana amacı; finansal krizlerin bankacılık sektörüne olan etkilerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, dünyada ve özellikle ülkemizde yaşanan krizlerden örnekler ele alınarak incelenmiştir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Upto date from the 18th century that the first financial crisis has arised, the crisis has focused on two points. The first is banking sector and the second is currency that is balance of payments. There are two phases that are influenced by bank crisis. In the first phase, one or several banks, than banking system is influenced. In the second phase, crisis was already spread, increases in interest rates, cost of credits and credit demands which is not covered etc.has been affecting variety sectors of economy in many ways. Recent years, financial crisis that arises from many region of the world and banking cirises that is one of the main causes, have been affected all developed and developing countries. Because of the affect of the banking crisis on the economy, it is more important than the other crisis. The reason of this is that banks are institutions which determine resource allocation. One of the most important condition to cope with crisis period is to provide effective controlling and risk management. In this research, financial crisis with banking crisis was studied and impacts of crisis on banking sector was investigated. The procedures in order to prevent crisis, restructuring programme in banking sector that was put into effect in our country and risk management was explained in this research. The main goal of this research is to investigate the effects of the crisis on banking sector. With this goal, some crisis examples from the world and our country were examined. VI