Lojistik faaliyetler içinde envanter yönetiminin rolü ve önemi
The Role and importance of inventory management in logistics activities
- Tez No: 130305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI KİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Günümüzde yaşanan küresel rekabet ortamında, firmalar artan müşteri beklentilerini karşılayabilmek ve maliyetlerini azaltabilmek için sürekli bir gelişim süreci içindedirler. Bu hedefler doğrultusunda sağlanmaya çalışılan rekabetçi üstünlük için kullanılabilecek en etkin araç olan lojistik, her türlü ürün, servis ve gerekli bilgilerin, kaynağından tüketildiği son noktaya kadar olan ileri ve geri yönde hareketlerinin, etkin ve verimli şekilde planlanması, uygulanması ve kontrol edilmesini sağlamaktadır. Ürünlerin oluşum sürecinden satışına kadar olan hareketlerinin planlanması, uygulanması ve kontrol edilmesi süreci olarak adlandırılan envanter yönetimi faaliyeti, envanterlerin sahip olduğu önem nedeni ile lojistiğin temel faaliyetlerinden birisi olarak ele alınmaktadır. Müşteri hizmet düzeyini arttırmak ve maliyetleri azaltmak gibi lojistiğin temel hedeflerini benimseyen envanter yönetimi faaliyeti bu iki hedef arasında denge sağlamaya çalışmaktadır. Tedarik zinciri içerisinde envanterlerin en çok bulunduğu yer olan depolar envanter hareketlerinin etkinlik kazanması ve maliyetlerinin azaltılması yönünde kullanılması gereken önemli noktalardır. Depolarda gerçekleşen envanter kontrol işlemlerinin ve envanterlerle ilgili diğer bilgilerin, doğru şekilde sağlanması envanter yönetimi kararlarını önemli derecede etkilemektedir. Yapılan vaka çalışması ile Türkiye'de 3TL firmalarının sağlamış olduğu depolama hizmetinin, envanter yönetimi faaliyetini destekleyici yönü araştırıldığında, 3TL firmaları tarafından sağlanan depolama hizmetinin envanter yönetimi faaliyetini destekleyici yönünün katılımcı firmalar tarafından etkin şekilde algılandığı ve gerekli uygulamaların bu yönde gerçekleştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's global competition environment, firms arc in a continuous development to satisfy growing customer expectations and decrease the costs. Logistics which plans, implements, and controls the efficient, effective forward and reverse flow and storage of goods, services, and related information between the point of origin and the point of consumption, is the most effective tool that can be used to gain competitive excellence through these objectives. Inventory management which is described as the planning, implementing, and controlling the movement of the goods from origin to the point of consumption, is considered as a major function of logistics, because of the importance of inventories. Inventory management supports and try to establish a balance between two major logistics objectives which are, increasing the customer service level and decreasing costs. Inventories which are placed in the supply chain are mostly hold in the warehouses, which are the important points in the supply chain to decrease costs and gain effectiveness in the movement of inventories. It is very important to supply accurate information about inventory control activities performed in warehouses and other informations about the inventories, because these informations greatly effects the inventory management decisions. With the case study, the supporting role of warehousing service for inventory management, which is supplied by the Turkish third party logistics service providers, is investigated. And the results show that participants are effectively percieve the supporting role of warehousing service for inventory management, and all applications are realized in that manner.