AyakKabında Yaşam
Life in shoes
- Tez No: 130331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT VARDAR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu her ne kadar ayakkabı tamircileri ve sanayileşme hakkında olsa da, bu filmin esas amacı bir çift ayakkabının nasıl tamir edildiği ve üretildiği değildir. Sıcaksular, Eskişehir'in ortasında küçük bir çarşıdır. Ayakkabı tamircileri, çarşının bu iki dar sokağı içinde yan yana duran barakalanyla yerlerini almışlardır. Son zamanlarda bu çarşı, seyyar satıcıların uğrak yeri haline gelmiştir. Eğer tamir ettirecek bir ayakkabınız yoksa, çoğu zaman bu çarşıya gelmenizde bir neden yoktur. Yaklaşık olarak 30-40 arasında ayakkabı tamircisi vardır ve bu küçük yerin doğal yapısından dolayı, birçok ayakkabı tamircisi kendilerini barakalarına sığdıramamışlardır. Böylece, dışarıda, barakalarının önlerinde çalışmak zorundadırlar. Bu durum yaz-kış değişmez. Soğuk günlerde ısınmak için tek çözümleri ya bir elektrik sobası kullanmak veya küçük bir ateş bulmak ya da üşümüş ellerin bacaklarının üzerindeki örtünün altına sokmaktır. Herhangi bir ayakkabı çeşidi, ayakkabı tamircileri tarafından tamir edilmeye çalışılır. Aralıklı olarak, yaklaşık 3 yıldır onlarla görüşmekteyim ve gözlemlendiğim şu oldu: kösele taban bir ayakkabı tamir edilebiliyor ya da yenilenebiliyor fakat hazır taban ayakkabının bu kadar fazla şansı olmuyor. IXElbette ki, bu iki çeşit tabanın birbirine göre avantaj ve dezavantaj lan var. Bu filmde anlatı, sanayileşmenin ayakkabı tamircilerine olabilen etkileridir. Film bir yaz sabahı başlar ve bir kış akşamı biter. Sanayileşme bu iki bölüm arasında yerini alır. Bu bir belgesel filmdir. Fakat, bu filmin esas özelliği, anlatıcı bir sesin olmamasıdır. Bütün anlatım, filmin kendisidir. Doğal sesler, ses efektleri ve müzik filmin görsel yapısını desteklemek için kullanılmıştır. Filmdeki bütün karakterler, olaylar ve mekanlar (televizyon stüdyosu hariç) gerçektir. Filmin yapısı, yönetmenin deneysel ve şiirsel anlayışına göre kurgulanmıştır. X
Özet (Çeviri)
ABSTRACT However the main subject of this study is about the cobblers and the industrialization, the purpose of this film is not to show how a pair of shoe is cobbled or produced. Sicaksular is a small bazaar in the middle of Eskişehir city. The cobblers in their huts where they work to cobble are located alongside two narrow paths of this bazaar. The bazaar has been a much frequented place by the hawkers, nowadays. If you would not like have your shoes mended, most of the time, you do not need to go to this place. There are approximately 30-40 cobblers and, because of the natural structure of this small place, lots of the cobblers can not fit themselves into the huts. So, they have to work outside, in front of their huts. This position does not change neither in winters nor in summers. Their only solution for heating in cold days is to use an electric heater or a small fire or the hands are put under a cover on their legs. Any type of shoe is tried to cobble by cobblers. I have occasionally been there for 3 years and observed that a stout leather sole can be cobbled or can be renewed when it has worn off but it is not the same case with a ready-sole. XIOf course, these two types of soles have diffirent advantages and disadvantages when compared with each other. The narration in this film is how industrialization could affect cobblers. Film begins in a summer morning and ends in a winter evening. The industrialization in the film takes place in between the two parts. This is a documentary film. But, the main characteristic of this film is, there is no narrator. All the narration is the film itself. The natural sounds, sound effects and the music were used to support the visual structure. All the characters, events and places (except the television studio) are real in the film. The structure of the film was edited from the view of the director's experimental and poetic understanding. XII