Halluks valgus deformiteli hastalara uyguladığımız distal metatarsal oblik osteotomisinin radyolojik ve klinik sonuçları uzmanlık
  1. Tez No: 491915
  2. Yazar: AHMET YİĞİT KAPTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TURGAY ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Halluks valgus deformitesi, hastaların yaşam kalitesini etkileyen sık görülen bir ayak deformitesidir. Tedavi için başvuran hastaların en önemli beklentisi ağrısız ayakkabı giyebilmek ve günlük işlerini ağrısız yapabilmektir. Uygulanan birçok yöntem sonucunda elde edilen grafi bulguları cerrah açısından tatmin edici olsa da, hastaların en önemli beklentisi olan ağrısız ayakkabı giymek çoğu zaman karşılanamamaktadır. Yaptığımız çalışmada, distal metatatarsal oblik osteotominin klinik ve radyolojik sonuçlarının yanısıra, bu yöntemle elde edilen ayak önü daralmasının, plantar aponövroz gevşemesinin ve 1.metatars kısalmasının etkisini retrospektif olarak değerlendirdik. Bu çalışmaya 2012-2015 yılları arasında halluks valgus tanısıyla Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim Dalı'nda distal metatarsal oblik osteotomi uygulanan 22 hasta(26 ayak) dahil edildi. Hastaların klinik değerlendirmesinde Amerikan Ortopedik Ayak-Ayak Bileği Derneği Skoru (American Orthopaedic Foot and Ankle Society/AOFAS Score),Halluks Metatarsofalangeal-Interfalangeal Skalası kullanıldı. Ameliyat öncesi ve sonrası ön-arka tam yük verilerek çekilen grafilerde HVA, IMA, DMAA, ayak önü kemik doku ve yumuşak doku genişliği ölçümleri ile 1.metatars boyu ölçüldü. Radyolojik bulgularımızda HVA açısı ameliyat öncesi ortalama 36,2°, ameliyat sonrası ortalama 20,1°, IMA ameliyat öncesi ortalama 15,1°, ameliyat sonrası ortalama 9,5, DMAA ameliyat öncesi 16,2°, ameliyat sonrası 7,4° olarak ölçülmüştür. Ayak önü kemik doku genişliği ameliyat öncesi 9,4 cm, ameliyat sonrası 8,8 cm ölçülmüştür. 1.metatars uzunluğu ameliyat öncesi 5,8 cm, ameliyat sonrası 5,3 cm ölçülmüştür. HVA, IMA, DMAA, ayak önü kemik doku genişliği ve 1.metatars kısalması ameliyat öncesi döneme göre istatistiksel olarak anlamlı azalma göstermiştir (Wilcoxon Test,p
Özet (Çeviri)
Hallux valgus is a common foot deformity which affects the life quality of patients. The most common expectations of patients are pain free shoe wearing and working. Despite the radiographic findings of different methods are satisfactory for the surgeon, wearing shoes without pain, which is the most important expectation of the patients, is often not met. In the present study, we retrospectively assessed the clinical and radiological results of distal metatarsal oblique osteotomy as well as forefoot narrowing, plantar aponeurosis loosening and shortening of the first metatarsal. 22 patients (26 feet) who underwent distal metatarsal oblique osteotomy in Gazi University Faculty of Medicine Department of Orthopedics and Traumatology between 2012-2015 with the diagnosis of hallux valgus were included in the present study. The American Orthopedic Foot and Ankle Society (AOFAS)-the Halluks Metatarsofalangeal-Interfalangeal Scale were used in the clinical evaluation. HVA, DMAA, IMA, forefoot bone tissue and soft tissue width and 1.metatarsal length measured on the weightbearing anterior-posterior foot X-ray. The mean HVA decreased from 36.2° to 20.1°, IMA from 15.1° to 9.5°, DMAA from 16.2° to 7.4 ° . The mean bone tissue width of the forefoot decreased from 9.4 cm to 8.8 cm after surgery. The mean 1.metatarsal length decreased from 5.8 cm to 5.3 cm after surgery.