Tasarım ihtiyaç ilişkileri çerçevesinde kullanıcı çözümlü tasarımlar
Objects designed by their usuers within the relations of design and need
  1. Tez No: 130330
  2. Yazar: AYŞE ELİF COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Gündelik hayatın içinde, kullanıcılar! tarafından yaratılmış, tasarımcısız tasarım ürünü onlarca çözüm farklı gereksinimlere cevap vermektedirler. Endüstriyel tasarım sürecine ait bir yapıda şekillenmemiş, sadece kullanıcının pratik gereksinimlerine cevap vermek üzere yaratılmış olan bu ürünler, bu anlamdaki işlevlerini başarıyla yerine getirmektedirler. Tezin amacı, kullanıcı çözümlü tasarımların ortaya çıkış sebeplerine, yaratım ve üretim süreçleri, bulundukları çevreler dahilinde özelliklerini tespit edebilmek, tasarım kavramıyla çakıştığı noktalar çatısında irdeleyerek, niteliklerini örnekler üzerinde gözleyebilmektir. Farklı platformlarda, farklı zamanlarda oluşturulmuş tasarım, endüstriyel tasarım, tasarımcı, endüstriyel ürün tasarımcısı tanımlarından faydalanarak, günümüz ve tasarım tarihinde benzer özellikte yaklaşımlar taranarak bu ürünlerle, kullanıcısı tarafından çözümlenmiş ürünler arasındaki benzerlikler izlenmeye çalışmış, bu ürünlere tasarım platformunda bir yer verilmek amaçlanmıştır. Bu amaç, tasarımın bir gereksinim karşılama süreci olması özelliği temelinde şekillenmiştir. Konu, üç ana başlıkta ele alınmaktadır. Birinci başlıkta tasarım, tasarımcı, endüstriyel tasarım kavramları konuyla yakınlığı itibarıyla seçilmiş tanımlarla açıklanmaya çalışılmıştır, ikinci bölüm, gereksinimi tanımlar, insan gereksinimlerini irdeler. Tasarımın gereksinimi karşılama süreci olarak tanımlanması olgusu üzerine yoğunlaşabilmek, gereksinim-tasarım-ürün ilişkilerini anlayabilmek için, örnek olay incelemesinden faydalanılmıştır. Üçüncü bölümde kullanıcı çözümlü tasarımların tanımıyla beraber ortaya çıkış sebepleri ivaraştırılmış, örnekler sınıflandırılmış, sınıflandırılan örneklerin, örnek olay incelemeleriyle nitelikleri izlenmeye çalışılmıştır. Kullanıcı çözümlü tasarımların ortaya çıkış sebepleri, Türkiye'de kentleşmenin yapışa! özelliklerinin yansıması olarak sosyal, ekonomik ve toplumsal temellerde incelenmiş, kimi yaklaşımları tarihsel ve geleneksel bağlantılarla irdelenmeye çalışılmıştır. Örnekler, kullanıcıyla ilişkileri dahilinde sınıflandırılmış, her kategoriye ait örnekler kategoriyi iyi temsil etmeleri nitelikleriyle örnek olay incelemeleri olarak seçilmiş ve çözümlemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Many“designed”products which are designed by their users instead of industrial designers are answering different needs and requirements in our daily life. These products have not been developed through a design development process but they have been created to answer their user's practical needs. In this aspect they are considered successful. The aim of this dissertation is to find a place in the design platform for the“products that are designed by their users”. Therefore this dissertation determines and examines these products in terms of: their reason of existence, creation and production processes, their functionalities in relation to their environment, history of design and current design methods, their relationship and clash with“the design”concept, their similarities with the products that have been through a design development process. The subject of this dissertation consists of three parts. In the first part the concepts of design, designer and industrial design through different definitions relevant to the subject are explained. Second part defines the need in general, and studies the human need. In this section, case studies have been used in order to focus on the definition ofdesign as "a process of meeting the needT and to understand the relationship between the need, design and the product. The third part defines and examines the products designed by their users. Their existence of being has been studied in relation to the today's urbanization structure in Turkey with its social and economical structure. And also historical and traditional roots have been explored in order to better understand their existence. Following this exploration, examples of these products have been classified in terms of their relationship with their users and analyzed in form of small case studies.