Muğla-yatağan linyitinin çözücü ile şişirilmesinin ekstrakt verimi üzerine etkisi
The Effect on extraction yield of the swelling of Muğla-Yatağan lignite solvent
- Tez No: 13035
- Danışmanlar: PROF.DR. ARAL OLCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi MU?LA-YATA?AN LİNYİTİNİN ÇÖZÜCÜ ÎLE ŞİŞİRİLMESİNİN EKSTRAKSİYON VERİMİ ÜZERİNE ETKİSİ Emir Hüseyin ŞİMŞEK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Aral OLCAY 1990, Sayfa: 95 Jüri: Prof.Dr. Aral OLCAY Prof.Dr.Ayla Çalımlı Prof.Dr. Yuda Yürüm Bu çalışmada, Muğla- Yatağan linyitinin.şişirilmesi, ön şişirmenin linyitin soxhlet ve süperkritik koşullarda ekstraksiyon verimi üzerine etkisi ve kömürün hacimsel olarak şişirilmesinin matematiksel olarak modellenmesi incelenmiştir. Cam tüplerde, değişik çözücülerle yapılan deneyler sonunda, linyitin şişme oranları saptanmıştır. Ekstraksiyon işlemleri iki ayrı grupta toplanmıştır, önşişirilmiş ve orjinal kömür örnekleri soxhlet ve süperkritik gaz ekstraksiyonu ile ekstrakte edilmiştir. Soxhlet ekstraksiyonu ile yapılan deneylerde en yüksek ekstrakt verimi, THF ile doğrudan şişirilmiş ve THF'i uzaklaştırılmış kömürden süperkritik gaz ekstraksiyonunda ise en yüksek ekstraksiyon verimi THF ile doğru dan şişirilmiş kömürden elde edilmiştir. Soxhlet ekstraksiyonunda çözücü olarak benzen, THF, n-rhekzan, piridin ve etilendiamin, süperkritik gaz ekstraksiyonunda ise THF ve tol uen. kullanılmıştır. Şişmenin matematiksel modellenmesin den bağımsız değişken, karbon yüzdesi, partikül çapı ve çözücünün DN'sı seçilmiş, Box-Wilson deney dizaynı kullanılmış ve model, regrasyon analiz ile elde edilmiştir ANAHTAR KELÎMELERı Linyit, Ekstraksiyon, Şişme, Çözücü.
Özet (Çeviri)
XIX ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT ON EXTRACTION YIELD OF THE SWELLING OF MU?LA-YATA?AN LIGNITE SOLVENT Emir Hüseyin ŞİMŞEK Ankara University Graduate School of Natural Engineering Supervisor: Prof.Dr. Aral OLCAY 1990, Page: 95 Jury: Prof.Dr. Aral OLCAY : Prof. Dr. Ayla Çalımlı : Prof.Dr.Yuda Yürüm In this study, swelling of Muğla-Yatağan lignite, the effects of preswelling on extraction yield at soxhlet and supercritical conditions and the 'mathematical model of swollen coal by volume were investigated. Lignite was swollen by several solvents and volumetric swelling ratio of lignite was determined in a glass tube. Extraction experiments were carried out in two groups. Preswelled and original coal samples were extracted by soxhled extraction and supercritical gas extraction. The maximum extraction yield was obtained by direct swelling with THF at soxhlet extraction, and by direct swelling with THF at supercritical gas extraction. Benzen, THF, n-hexane, pyridine and ethylenediamine at soxhlet extraction, and THF and feoluen at spercritical gas extraction were used as solvent. For mathematical modelling independend variables of the swelling were chosen as carbon percent, particule size and donor number of solvent, and Box-Wilson experimental desing was used, and the model was developed by regression analysis. KEY- WORDS: Lignite, Extraction, Swelling, Solvent.