Bazı bentonit türü killerin teknolojik karekteristiklerinin belirlenmesi
Determination of technological charecteristics of some bentonitic clays
- Tez No: 13036
- Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL SARIKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Doktora Tezi BAZI BENTONÎT TÜRÜ KÎLLERÎN TEKNOLOJİK KAREKTERÎSTÎKLERÎNİN BELİRLENMESİ İhsan BOZDO?AN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Yüksel SARIKAYA 1990, Sayfa:. 119 Jüri: Prof. Dr. Yüksel Sarıkaya Prof.Dr. Güngör Gündüz Doç.Dr. Osman Gürel Türkiye'nin farklı bölgelerinden alınan dokuz bentonit örneğinin teknolojik karekteristikleri kimyasal analiz, diferansiyel termik analiz ve x-ışınları difraksiyonu teknikleri ile araştırılmıştır. Kil minerali olarak yalnızca montmorillonit içeren Giresun (beyaz) bentoniti H2SO4 ve Na"CO, ile aktiflenmiştir. Asit aktivasyonunun adsorplama, soda aktivasyonunun ise reolojik özelliklere etkisi yanında her iki aktivasyonun da partikül boyut dağılımına etkisi incelenmiştir. Ayrıca, yüzey alanı, gözenek hacmi ve ağartma gücünün aktivasyondaki asit yüzdesi yanında kimyasal ve mineralojik değişimlere bağlılığı tartışılmıştır. Kalsiyum bentonitin sodyum bentonite dönüştüğü soda aktivasyonu sırasın da görünür viskozite, plastik viskozite ve akma gerili mi gibi reolojik özelliklerin aktivasyondaki soda oranı, süspansiyondaki bentonit oranı ve aktivasyondan sonra geçen zaman ile değişimi belirlenmiştir. Aktivasyondaki soda oranı %2,5 ve süspansiyondaki bentonit oranı %20 iken görünür viskozite ve akma geriliminin maksiumuma ulaştığı gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Bentonit, kimyasal analiz, diferansi yel ternik analiz, x-ışınları difrak siyonu, montmorillonit, asit aktivas yonu, soda aktivasyonu, reolojik özel likler, partikül boyut dağılımı, yü zey alanı, gözenek hacmi, ağartma gü cü, görünür viskozite, plastik vis kozite, akma gerilimi, kil süspansi yonları.
Özet (Çeviri)
II. ABSTRACT Ph D Thesis DETERMINATION OF TECHNOLOGICAL CHARECTERISTICS OF SOME BENTONITIC CLAYS İhsan BOZDO?AN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Yüksel SARIKAYA 1990, Page: 119 Jury: Prof. Dr. Yüksel Sar ikaya Prof. Dr. Güngör Gündüz Doç. Dr. Osman Gürel The technological charecteristics of nine bentonite samples collected from different parts of Turkey have been investigated by chamical analysis, differential thermal analysis and x-ray diffraction techniques. Gire sun (white) bentonite containing only montmorillonite as a clay mineral has been activated with H~S04 and Na2C03. In addition to the effect of acid activation upon the adsorption and soda activation upon the rheological properties, the effect of both these activa tion upon the particle size distribution have been examined. The relation of the surface area, pore volume and bleaching power with acid percentages in the activa tions as well as with changes in chemical and mineralogical structure have been discussed. Also the rheological changes such as apparent viscosity, plastic viscosity and yield stress with the percetage of soda in activation and bentonite in suspension, and the time after the activation in which calcium bentonite is converted into sodium bentonite have been evaluated. The apparent viscosity and the yield stress have been observed. to reach maximum when the percentages of soda in the activation and of bentonitein the suspension have been 2,5% and 20% respectively. KEY WORDS j Bentonite, chemical analysis, differential thermal analysis, x-ray diffraction, montmorillo- nite, acid activation, soda activation, rheological properties, particule size distribu tion, surface area, pore volume, bleaching power, apparent viscosity, plastic viscosity, yield stress, clay suspension.