Pervane Beg Nazire mecmuası (340 b-368 a) transkripsiyonlu edisyon kritikli metin
- Tez No: 130377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma, Topkapı Sarayı Kütüphanesi'nde Bağdat 406 numaraya“Mecmû'a-i Nazâ'ir”ismiyle kayıtlı bulunan, Pervane b. Abdullah'ın hazırladığı nazire mecmuasının 340b-368a varaklan arasım konu edinmiştir.Ügili kısımdaki bütün şiirler transkripsiyonlu metin haline getirilmiş, divanları yayınlanmış olan şâirlerden divanlarına ulaşabildiklerimizin şiirleri divandaki biçimleriyle karşılaştırılarak farklılıklar dipnotta belirtilmiştir.Çalışmamızda 134 şâire âit 340 şiir ve şâirini belirleyemediğimiz 5 şiir yer almıştır-.Böylece çalışmamızdaki toplam şiir sayısı 345 olmuştur. Çalışma konumuz olan“Pervane Beg Nazire Mecmuası”tertip edilirken sayfanın sadece iç kısmına değil, haşiyelerine 4e sistemli bir şekilde gazeller yazılmış olduğu için çalışmamızdaki gazellerin sıralanmasında önce sayfanın iç kısmındaki gazelleri, ardından haşiyedeki gazelleri almak şeklinde bir yol takip ettik.Bütün şiirlere bu sıraya göre numara verdik, sayfada ye haşiyede bulunan gazelleri de dipnotta farklı bir şekilde belirttik. Ayrıca bu çalışmaya bir dizin eklenmiş, çalışmanın içindekiler kısmında da vezinleriyle birlikte gazeller ve nazireler listesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
(340b-368a ) This work was got subject matter in the Library of Topkapi Palace, Bağdat 406 number and got registered by the name of“Mecmûa-i Nezâir”.Pervâne b. Abdullah who prepared a nazire magazine which we got subject matter it's papers from 340b-368a. All the poems which are concorned part was taken form of transscribe textFrom the poets whose dîvans was published, if we could find their dîvans we compared them with their form of dîvan determined in bottom notes. In our work there is 340 poems owned by 134 poets and 5 another poems which we couldn't find their poets, so in our work there is total of 345 poems.“Mecmûa-i Nezâir”which was our working subject was getting organized, there was not only gazels in the middle of the page, there was also gazels in the page's near notes, so in our work we enumerated gazels, at first we wrote the gazels which are in the middle of the pages and then around the pages. We gaye numbers all the poems like this row. We stated the gazels which are in pages and near notes different in bottom notes. In this work there is also and index was joined on, and a list was given for gazels and nazîres with their meters in index of the work.