İşletme eğitiminde etkili öğrenme aracı olarak elektronik öğrenme (e-öğrenme) ve bir uygulama
Electronic learning (e-learning) for a effective learning tool at training and the research
  1. Tez No: 130481
  2. Yazar: FUNDA ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNA ÖZVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler Funda ATEŞ İşletme Yönetim ve Organizasyon Prof. Dr. Mina Özevren Yüksek Lisans -^003 Eğitim, İşletme Eğitimi, Uzaktan Eğitim, Bilgisayar Tabanlı Eğitim, Öğrenme, Etkili Öğrenme, Elektronik Öğrenme, E-öğrenme, Web Tabanlı Öğrenme. ÖZET Yeni dünya düzeninin egemen süreci olarak tanımlanan globalleşmenin etkisiyle, eğitim yapısı, yönetimi ve yöntemleri yemden tanımlanmıştır. Son yıllarda yaşanan bilgisayar ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler ve internet kullananların artması eğitim alanında yeni yöntemlerin hızla gelişmesini sağlamıştır. Eğitimde ki değişim ve dönüşüm süreci ile bu yöntemlerden en önemlisi, işletmelere ve çalışanlara hem geleneksel eğitimin hem de uzaktan eğitimin birçok avantajlarım sunan“Elektronik Öğrenme”veya“Web Tabanlı Eğitim”dir. Bazı insanlar için klasik sözel anlatım yeterli olmamaktadır. Geleneksel metodun yanında diğer metotların kullanılması ile bazı insanların öğrenme ve ihtiyaçları desteklenerek etkili öğrenmeleri sağlanmaktadır. Burada şu soru doğuyor:“Etkili öğrenme için e-öğrenme doğru bir araç mıdır?”Bu çalışmada işletme eğitiminde etkili öğrenme yöntemi olarak e-öğrenme değerlendirilmiştir. Teori kısmında eğitim, etkili öğrenme ve elektronik öğrenme konuları açıklanmıştır. Araştırma kısmında hipotezler anket yapılarak test edilmiştir. Sonuç bölümünde e-öğrenme yöntemi ile ilgili bazı öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname Field Programme Supervisor Degree Awarded and Date Keywords Funda ATEŞ Business Management and Organization Professor Mina Özevren Master - 2003 Education, Training, Distance Learning, Computer Based Training, Learning, Effective Learning, Electronic Learning, E-Learning, Web Based learning. ABSTRACT With the effect of globalisation as the name of new world order, structure, management and method of education has been redefined. The latest developments in computer and communication technologies and raising use of internet, lead rapid developments in new methods on education platform. With the change and transformation process in education, the most important method of education is“Electronic learning (e-learning)”or“Web Based Training”method which involves the advantages of both traditional education and distance learning is provided to the companies and the employees. Verbal expression not enough for some people. Other methods support necessary for some people to learn and needs to be used alongside traditional method to ensure effective learning. It raises the question: Is e-learning the right tool for effective learning? In this study, e-learning has been evaluated to training for effective learning method. In the theory part, education, effective learning and electronic learning topics has been explained. In the research part, hypotheses has been tested with the survey. In conclusion, some suggestions about the e-learning method is presented.