Acceptance of mobile data services, an application of technology acceptance theories
Mobil data servislerinin kabulü, teknolojinin benimsenmesi teorilerinin bir uygulaması
  1. Tez No: 130499
  2. Yazar: MEHMET TANER GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Telekomünikasyon teknolojilerindeki son gelişmeler cep telefonları yardımıyla zamandan ve mekandan bağımsız olarak haberleşmeyi olası kılmıştır. Ses haberleşmesine /önelik ilk servislerden sonra endüstrideki firmalar internet modelini baz alan mobil veri servisleri sunmaya yönelik çalışmalarda bulunmuşlardır. Bu servisler sayesinde gerekli özelliklere sahip bir cep telefonu veya telsiz haberleşme olanağı bulunan bir avuçiçi bilgisayarıyla tüketiciler zaman ve mekan sinirlaması olmaksızın çeşitli mobil veri servislerine ve İnternete Yaşabilmektedir. Mobil ses haberleşmesi oldukça gelişmiş olan Türkiye pazarı da mobil veri servisleri için bir potansiyele sahiptir. On milyondan fazla aboneye hizmet veren mobil naberleşme operatörleri, abonelerine kendi portalları aracılığıyla çeşitli veri servisleri ve internet srişimi sağlamaktadır. Bu tez çalışması Türk tüketicisinin mobil veri servislerini kabul düzeyini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu servislerin kullanımı tezin yazıldığı tarihte yeterince yaygınlaşmamış olduğundan, çalışma mobil servislere yönelik tutum ve bu servisleri kullanma niyeti üzerine yoğunlaşmıştır. Bu bağlamda, çalışmada teknoloji kabulünü etkileyen çeşitli boyutlar ve mobil veri servislerinin gelecekteki olası kabulüne işaret eden tutum ve niyetler arasındaki bağlantılar araştırılmaktadır. Bu amaçla Davis tarafından ortaya konan Technology Acceptance Model (Teknolojinin Kabulü Modeli) ve Rogers tarafından ortaya konan Theory of Diffusion of Innovations (icatların Yayılması Teorisi)'l yol gösterici olarak kullanılmıştır. Bunun yanında demografik değişkenlerle çeşitli ayırt edici faktörlerin teknoloji kabulünü etkileyen boyutlarla birlikte tutum ve kullanım niyeti üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recent developments in the telecommunications technology made it possible to communicate anytime and anywhere thanks to mobile phones. Following the primary voice communications, industry players started looking for ways to offer mobile data services based on the internet philosophy. These services aim to provide consumers access to internet and /arious mobile data services anywhere and anytime with the help of a featured mobile phone or a palmtop computer that has a wireless connection. Turkey, being a lucrative market for mobile communications, has a potential for mobile data services. With well over 10 million cellular chone subscribers, the mobile service operators have started to offer various data services to :hem through their portals. This thesis work aims to study Turkish consumers' acceptance of mobile data services. Since the usage of these services is limited for the time being, the focus is on attitude towards the services and the intention to use them. The links between various dimensions affecting technology acceptance and possible indicators of future acceptance are being sought with the help of constructs put forward by Davis' Technology Acceptance Model and Roger's Theory of Diffusion of Innovations. Besides, comparative studies based on demographic and differentiating variables are performed on dimensions of acceptance, attitudes and intention to use mobile data services.