Dr Refik Saydam'ın başbakanlığı dönemindeki icraatları (1939-1942)
Dr. Refik Saydam's services in his prime ministry (1939-1942)
  1. Tez No: 130518
  2. Yazar: ALEV ÖZBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu çalışmada Dr. Refik Saydam'ın, Başbakanlık dönemi (1939-1942) anlatılmaya çalışılmıştır. Saydam 'm hayatı, kişiliği, Osmanlı döneminde, Millî Mücadele döneminde ve Cumhuriyet Türkiye'sinde yapmış olduğu çalışmalar da bu araştırmada yer almıştır. Dr. Refik Saydam, 1920'de BMM'de görev almış, 10 Mart 1921'den itibaren, kısa sürelerle ara verdiği Sağlık Bakanlığı görevini Başbakan olana dek sürdürmüştür. Bu dönemde çok önemli çalışmaları olmuştur. Saydam, devletin sağlık teşkilatının kurulmasında, sağlıkla ilgili kanunların çıkarılmasında, hastaneler açılmasında, doktor, sağlık memuru, ebe ve hemşire yetiştirilmesinde büyük katkılarda bulunmuştur. Merkez Hıfzısıhha EnstitÜsü'nün kurulması ve Merkez Hıfzısıhha Mektebi'nin açılması, Dr. Refik Saydam'ın Sağlık Bakanlığı döneminde yaptığı önemli çalışmalardır. Saydam, 1925'te başlamış olduğu Kızılay Başkanlığı görevini de, Başbakan olana dek sürdürmüştür. Dr. Refik Saydam, 25 Ocak 1939'da Başbakan olmuştur. Başbakanlığı döneminde 1939 Genel Seçimleri yapılmış, Cumhuriyet Halk Partisi V. Büyük Kurultayı gerçekleştirilmiştir. Bu dönemde, eğitim ve kültür alanında önemli çalışmalar yapılmış, Köy Enstitüleri kurulmuştur. Saydam Hükümeti, D. Dünya Savaşı'nın ilk yansı olan dönemde görev yapmıştır. Uygulanan barışçı dış politika ile Hükümet, Türkiye'nin savaş dışı konumunu korumayı başarmıştır. II. Dünya Savaşı'nın getirdiği ekonomik sıkıntılar nedeniyle, Saydam Hükümeti bu konuda birtakım önlemler almıştır. Millî Korunma Kanunu çıkarılmış ve uygulamaya konmuştur. Saydam Hükümeti'nin görevi, 8 Temmuz 1942'de Başbakan Dr. Refik Saydam'ın vefatı ile sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, Dr. Refik Saydam's Prime Ministry era (1939-1942) is tried to be explained. Saydam's life, character and the works he had done in the Ottoman period, during the National Independence War and in the Republican Turkey, also took part in this study. Dr. Refik Saydam, who appeared as a member in the BMM in 1920, had continued his Health Ministry duty, with having short pauses, from March 10* 1921 until he became the Prime Minister. Saydam had great contributions to the establishment of the state's health organization, to the passage the laws related with health, to the establishments of hospitals, to the training of doctors, health officials, midwives and nurses. The establishment of Merkez Hıfzısıhha Enstitüsü and Merkez Hıfzısıhha Mektebi are the crucial works that Dr. Refik Saydam had done in his Health Ministry era. He had been the Head of Red Crescent from 1925 until he became the Prime Minister. Dr. Refik Saydam became the Prime Minister of Turkey in January 25* 1939. During his Prime Ministry, parliamentary elections were held in 1939 and 5th Great Assembly of Cumhuriyet Halk Partisi was prepared. In this era some other important works had been done about education and culture; Köy Enstitüleri were founded. Saydam's Government serviced during the first half of the World War II. The government succeeded to keep the neutral position in the war with the peaceful foreign policies it followed. Saydam's Government took several precautions because of the financial straits the World War U brought Milli Korunma Kanunu was passed and applied by the government. Saydam's Government ended in July 8th, 1942, by the death of Prime Minister Dr. Refik Saydam.