Openness to change in reletion with personality traits and contextual factors
Değişime açıklık ile kişilik özellikleri ve iş yeri bağlamındaki faktörlerin ilişkisi
- Tez No: 130525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ALEV TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsan, doğası gereği hayat kalitesini sürekli arttırma isteğîndedir. Bu istek süreklilik arzeden bir döngü yaratır, bunun sonucunda da içinde bulunduğumuz çevre dinamik bir özellik kazanmıştır ve değişim insan hayatinin aynlmaz bîr parçası haline gelmiştir. Şirketler de bu sürekli devinim içinde olan değişim döngüsünden doğal olarak etkilenmektedir; sürekli değişim içinde olan bir çevreye ayak uydurup hayatta kalmak adına. Bu sebeplerden günümüzde, değişime ve özellikle değişimin kurumlar ve çalışanları üzerindeki etkisine ilgi gittikçe artmaktadır. Şirketler bir şekilde değişimlere uymak, adına yaşam mücadelesi verirken, çalışanlar da bu devinime ayak uydurabîliyorlar mı, daha da önemlisi, şirketlerin uyguladıkları değişimlere açıklar mı? Bu çalışmada değişim sürecinde olan bir örgütte çalışan bireylerin değişime açıklıkları incelenmiştir. Amaç; değişime açıklık ile kontrol odakhlık, iyimserlik, ve öz saygı gibi kişisel özellikler, öz yeterlilik duygusu ve son olarak bilgi, katılımcılık, ve destek gibi işyeri bağlamındaki faktörler arasındaki ilişkileri araştirmaktir. Araştırma verileri uluslararası bir bankanın 41 çalışanından toplanmıştır. Sonuçlar öz saygı değişkeninin“Kendini değişikliklere açık biri olarak görme”algısına manidar bir katkısı olduğunu göstermiştir. İyimserlik ve katılımcılık değişkenlerinin değişime karşı direnç göstermeme eğilimine manidar katkılarının olduğu saptanmıştır. İç kontrol odağı, katılımcılık değişkenlerinin yapılan değişimlerin kurum ve çalışanları daha iyiye götüreceği algısına manidar katkılarının olduğu bulunmuştur. Son olarak demografik değişkenlerden toplam çalışma süresinin aynı algı ile pozitif yönde bir ilişkisi olduğu da bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Abstract By nature of human beings, man's quest to improve the quality of his life brings change, hence the environment we live in is dynamic. Thus, change has become an integral phenomenon in man's life. Corporations as a matter of fact face this propelling cycle of change. They try to adapt the pace of change in order to strive for maintenance. For these reasons attention to change and specifically the impacts of change on both corporations: and employees is increasing. The concern now is about employees, whether they are able to adapt the change proposed by the corporations, and whether they are open to changes. Thus, the purpose of this research was to study the relationship of openness to change (OTC) with personality traits (locus of control, optimism, and self-esteem), self- efficacy, and contextual factors (information, participation, support). The study was conducted in a multinational bank that was in a change process, with the participation of 41 employees. The results revealed that self-esteem has a significant contribution to employees' perception that they consider themselves open to changes. Optimism and participation are found to have significant contribution to the perception that the respondents do not feel themselves resistant to change. Internal locus of control and participation are found to have significant contribution to the perception that the proposed changes would be for the better. Additionally total experience in work life as a demographic variable is found to be positively related to the same perception. iii