Hizmet sektöründe kalite ve müşterilerin algılanan hizmet kalitesi yargılarının ölçümü üzerine bir uygulama
An Application about the measurement of service quality and the predicted service quality judgement of customers
  1. Tez No: 130550
  2. Yazar: EBRU AKÇA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TIĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelime Ebru Akça İşletme Üretim Yönetimi ve Pazarlama Yrd. Doç. Dr. Mehmet Tığlı Yüksek Lisans - Temmuz 2003 Hizmet Kalitesi ÖZET HİZMET SEKTÖRÜNDE KALİTE ve MÜŞTERİLERİN ALGILANAN HİZMET KALİTESİ YARGILARININ ÖLÇÜMÜ ÜZERİNE BİR UYGULAMA Günümüzde hizmet işletmeleri, üretim işletmelerinin uyguladığı yönetim sistemlerininde özünü oluşturan kaliteli hizmet sunumunu nihai hedef olarak belirlemektedirler. Hizmet Sektörünün önem kazanması sektörün ekonomi içerisindeki payının giderek önem kazanlasıyla ilişkilendirilmektedir. Hizmeti kaliteli olarak sunabilmek işletmeye karlılığı getirmektedir. Uluslararası rekabet ve müşteri tatminine önem verilmesi, kalite tanımının üretici yerine müşteri odaklı olmasına ve hizmet kalitesinin artmasına neden olmaktadır. Bu çalışma ile hizmet işletmelerinin müşterilerinin algıladıkları hizmet kalitesi yargıları ölçümlenmeye çalışılmıştır. Uygulama ise bir tür hizmet işletmesi niteliğindeki Yatırım Şirketleri müşterileri üzerine yapılmıştır. Araştırma bulguları bize şirketin sunduğu hizmetin müşterilerce nasıl algıladığım gösterirken bunun yanısıra şirketin gelişen rekabet piyasası koşulları çerçevesinde şirket politikaları ve uygulamalarında yapması gerekenler hakkında da gösterge niteliğinde olmaktadır. '^
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname Field Programme Supervisor Degree Awarded and Date Keywords Ebru Akça Business Administration Product Management and Marketing Yrd. Doç. Dr. Mehmet Tığlı Master - July 2003 Service Quality ABSTRACT AN APPLICATION ABOUT THE MEASUREMENT OF SERVICE QUALITY AND THE PREDICTED SERVICE QUALITY JUDGEMENT OF CUSTOMERS Today, service companies assign quality service presentation, which has already been the priority of management applications of production companies, as their final objective. Increasing importance of service sector is associated with its improving share in the economy Introducing quality service leads to high profitability for the company. Attaching importance on international competition and customer satisfaction causes quality concept to focus on customer rather than producer and increase the service quality. With this project, it is aimed to measure the service quality perception judgments of customers. Application has been performed on Investment Company clients. Research results not only show the customer perceptions against services offered by the company, but also indicate the necessary modifications in its company policies and applications.