Isparta ili Yalvaç ilçesinin beşeri ve ekonomik coğrafyası
Human and economic geography of the Yalvaç county of Isparta province
  1. Tez No: 249724
  2. Yazar: GÜLTEKİN CEM GÜRSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN TAPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Araştırma Sahasını oluşturan Yalvaç, Isparta'ya bağlı bir ilçedir. Göller Yöresi'nin en kuzeyinde, Sultandağları'nın güney eteklerinde yer alan Yalvaç; doğuda Akşehir, batıda Senirkent, kuzeyde Çay ve Sultandağı, güneyde ise Şarkikaraağaç ve Gelendost İlçeleri ile çevrilidir. 1415 km² yüzölçümüne ve ortalama 1096 m. yükseltiye sahiptir.Araştırma sahasının yaşı Paleozoik sonuna kadar inmektedir. Çevresi normal faylarla çevrelenmiş bir çöküntü alanı özelliği gösterir.Yalvaç, Akdeniz ve İç Anadolu ikliminin geçiş bölgesinde yer almaktadır. Dolayısıyla yazlar sıcak ve kurak, kışlar kar yağışlı ve soğuktur.Bitki örtüsü, araştırma sahasının sahip olduğu iklim özellikleri, yükselti ve toprak özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Ovalık alanlarda step ve makiler, dağlık alanlarda ise çam, meşe, ardıç ve mazı ormanları görülür.Yalvaç'ın 2008 nüfus sayımına göre toplam nüfusu 56563 kişi olarak belirlenmiştir. Araştırma sahasında 13 kasaba ve 25 köy yerleşmesi vardır.Araştırma sahasının kırsal kesiminde geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Meyvecilik ve bağcılık önemli tarımsal faaliyetlerdir. İlçe merkezinde hizmet sektörü önemli gelişme göstermiştir. Hizmet sektörünü sanayi sektörü takip eder. Deri sanayi Yalvaç'ta önemli bir iş koludur.Araştırma sahasında Yukarıkaşıkara Beldesinde ve Yarıkkaya Köyünde linyit kömürü yatakları bulunmaktadır. Fakat kömürün kalorisi çok yüksek değildir.Yalvaç turizm açısından çok çeşitli tarihi ve doğal güzelliklere sahiptir. İlçenin bu potansiyeli henüz yeterince değerl
Özet (Çeviri)
Yalvaç, which is the topic of this research is an administrative district of Isparta. It takes place on north of the Lakes Area and south of the Sultan Mounts. In the east part of the province there is Akşehir province,in the west part of it there is Senirkent province, in the north part of it there are Çay and Sultandağı provinces, in the south part of it there are Şarkikaraağaç and Gelendost provinces. It has 1415 square metres area and mean 1096 metres altitude.The age of the area lasts till the end of Paleozik period. It shows a breakdown area confined normal faults.Yalvaç is between the climates of the regions Akdeniz climate and land climate. That?s why summer is hot and arid, winter is snowy and cold.The features of the flora changes according to the climate features, altitude and soil features.In the plain steps and small trees can be seen, whereas in the mountainous areas pinus quercus, juniper, cedrus libani, cyprus oak forests can be seen.The population of Yalvaç province is 56 563 according to 2008 census. There are 13 town and 25 villages in the research area.The main means of living in the rural part of the research area is agriculture and animal-breeding. Fruit growing and grapery are important agriculturel activities. In the center of the research area sector of service has grown a great deal. Industrial sector fallows sector of service. Leather industry is an important branch of industry-try economic activitity.There are lignite mines in the Yukkarıkaşıkara town and Yarıkkaya village. But calori of lignite is not high.Yalvaç city has so many naturel and historical beauties. This potential has not been evaluated appropriately.