Terra sigilatta ve Isparta yöresi kırmızı kilinin terra sigillata yapımında kullanabilirliğinin araştırılması
Terra sigilatta and to examine the usefullness of red clay from Isparta region while making terra sigilatta
- Tez No: 117162
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ÇOBANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TERRA SIGİLLATA VE İSPARTA YÖRESİ KIRMIZI KİLİNİN TERRA SİGİLLATA YAPIMINDA KULLANILABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI Serkan GÖNENÇ Seramik Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 2002 Danışman : Prof. Zehra ÇOBANLI İnsan Neolotik çağda toprağı şekillendirmiş, biçim verdiği çamuru pişirmeyi keşfetmiştir. En eski ve en yaygın süsleme tekniklerinden olan astarı kullanarak formlarım süslemiştir. Zinter astar çeşidi olarak bilinen ilk Terra Sigillata örnekleri İ.Ö. l.y.y.'da Roma'da görülmüştür. Daha sonra Roma' dan, başta Anadolu olmak üzere bütün dünyaya yayılmış olduğu düşünülmektedir. Terra Sigillata bir astar çeşidi olmasına rağmen, onu diğer astarlar grubundan ayıran en önemli özelliği yüzeye sertlik ve parlaklık veren bir yapısının olmasıdır. Demir oranı yüksek killerin su içerisinde çökertilmesiyle elde edilen astarlar perdahlanarak düzeltilen yüzeyler üzerine uygulanılan 920°C-960 °C arasında normal pişirim yapıldığında kırmızı parlak Terra Sigillatalara dönüşürler. Redüksiyon uygulandığında da parlak siyah Terra Sigillatalar elde edilir. Bu araştırmanın birinci bölümünde Terra Sigillatanın tanımı, astar ve astar çeşitleri incelenmiştir. İkinci bölümde Terra Sigillatanın tarihsel, dekor ve form açısından incelenmesi yapılmış, üçüncü bölümde bu yöntemi uygulayan bazı ülke ve sanatçılar ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise Isparta Yöresi kırmızı killer ( Sütçüler, Yukarıkaşıkara, Yalvaç, Yarıkkaya, Ağlasun ve Eğirdir) kullanılarak Terra Sigillata araştırmaları sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Man has shaped the earth during the Neolithic age and discovered to fire the clay giving it a shape. Forms have been decorated by using one of the oldest and widespread ornamentation techniques called undercoating. The most important feature of Terra Sigillata distinguishing it from other undercoating techniques, is that it has a tough and shining brillant structure on the surface. Terra Sigillata is one of the slip tecniques. Slips obtained by settling the. clays down having a high proportion of iron in the water, after being applied on polished surfaces, turn to red shiny Terra Sigillatas, if fired normally between 920°C-960°C. Also when reduction is applied shiny black Terra Sigillatas are obtained. In the first part of this research, the definition of Terra Sigillita, slip and slip techniques have been studied in detail. In the second part, it has been examined carefully in terms of historical, decorative and form views. In the third part, some countries and artists who apply this method were considered. İn the fourth part, by using red clays in the area of İsparta (Sütçüler, Yukarıkaşıkkara, Yalvaç, Yarıkkaya, Ağlasun ve Eğirdir) Terra Sigillata experiments are aplicated and thus, the research is completed.