Azer petrolü ve dünya ekonomisindeki yeri ve önemi
Azerbaijan oil and the importance and place in the world economy
- Tez No: 130612
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı : Ceyhun Şirinov Anabilim Dalı : İktisat Programı : Uluslararası İktisat Tez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. Mehmet Şişman Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans - Mayıs 2003 Anahtar Kelimeler : Enerji, Enerji Kaynaklan, Petrol, Azerbaycan, ABD, Rusya OPEC, Rezerv, Üretim, Tüketim, Hazar Boru Hatları, Anlaşm ÖZET AZERİ PETROLÜ VE DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ Çalışmada enerji kavramı ve kaynaklan, dünya enerji kaynaklan arasındaki petrolün önemi, Azerbaycan sosyal yapısı ve Azerbaycan'ın doğal kaynaklarından olan zengin petrolü ve petrolünün dünya ekonomisindeki önemi, Hazar petrolünün ekonomik bakımdan devletlere sağladığı yararlar ve özellikle Hazar'ın Azeri petrolünün önemi gözden geçirilmiştir. Enerji kaynağı olarak daha çok petrolün önemi anlatıldıktan sonra, dünyadaki petrol talep ve arzı, petrol rezervi, üretimi ve tüketimi, petrol fiyatlarının önemi ve ekonomideki etkisi, OPEC petrolünün dünya ekonomisindeki etkisi, Hazar Denizi ve Orta Asya petrolleri ve bu petrollerin dünya pazarlarına taşınmasında gereken boru hatları anlatılmıştır. Özellikle, Azerbaycan'ın Sosyal yapısına kısaca değindikten sonra en önemli ticari doğal kaynağı petrolün tarihçesi analiz edilmiş, petrol rezervi, üretimi, tüketimi, petrol anlaşmaları ve anlaşmaların sağladığı yararlar, Hazar'ın statüsü ve Azeri petrollerini dünyaya taşıyacak boru hatları ele alınmıştır. Ayrıca, Azeri petrolünün ülkeler açısından değerlendirilmesi analiz edilerek Hazar'ın ekonomik bakımdan sağladığı yararlar ve Azerbaycan petrol stratejisinin nasıl olması yönünde diplomatik ve ekonomik politikalar gözden geçirilmiştir. n
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Ceyhun Şirinov Field : Economics Programme : International Economics Supervisor : Ass.Prof.Dr. Mehmet Şişman Degree Awarded and Date : Master - May 2003 Keywords : Energy, Enrgy sources, Oil, Azerbaijan, USA, Russian, OPEC, Reserve, Production, Consumption, Caspian Pipelines, Agreement ABSTRACT AZERBAIJAN OIL AND THE IMPORTANCE AND PLACE IN THE WORLD ECONOMY At this thesis study reviewed the meaning and the sources of energy, the importance of oil, among the energy sources of the world, social structure of Azerbaijan and reach natural oil sources of Azerbaijan and the importance of it in the economy of the world, the benefits of the Caspian Oil economicaly and especially the importance of Azerbaijanian oil in Caspian Sea. After mentioning about the importance the oil as the energy resource it was discussed the supply and demand of the oil in the world, oil reserve, production and consumption, the importance of oil prices and the effect on the economy, effect the OPEC oil on the economy of the world the oil of Central Asia and Caspian Sea and the necessary pipelines of those oils to the world marketing. Especially, after dealing with the social structure of Azerbaijan briefly history of the oil wich is the important commercial natural source was analysed and oil reserve, production, consumption of oil, agreements on oil and the benefits wich are provided through the agreements, the status of Caspian and the pipeline which will carry the Azerbaijanian oil to the world were discussed. İn addition by analysing the astimation the Azerbaijanian oil for other countries the benefits of the Caspian provided in economy and it was reviewed that the strategy of Azerbaijanian oil wich should follow the eonomical end diplomatics politics. Ill