Ebheri'nin Hidayetu'l- Hikme'si ve Osmanlı- Türk düşüncesindeki yeri
Abhari's Hidayet al-Hikma and its position in Ottoman thought
- Tez No: 130614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN KUTLUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET“Ebherî'nin Hidayetti '1-Hikme si ve Osmanlı-Türk Düşüncesindeki Yeri”adlı tezimiz bir giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde Ebherî olarak meşhur olan Esirüddin Mufaddal b. Ömer'in hayatı, eserleri, hocaları, talebeleri ve ilmi şahsiyeti hakkında bilgi verdik. Birinci bölümde Hidayetti' 1-Hikme'nin mantık, fizik ve metafizik'ten oluşan bölümlerini tanıtıp, eserin Osmanlı düşüncesindeki yerini değerlendirdik. İkinci bölümde eserin Türkçe tercümesine yer verdik. Üçüncü bölümde ise eserin yaptığımız tahkikini sunduk. Sonuçta ise eserin İbn Sina geleneğine uygun olarak bütün felsefi konuları kapsamasının yanında, Osmanlı medreselerinde okutulan önemli birders kitabı olduğunu vurguladık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our thesis named“Abhari's Hidayat al-Hikma and its Position in Ottoman-Turkish Thought”has an introduction, three chapters and conclusion. In introduction we give an information on the life of Athiruddin Mufaddal b. Omar known as Abharî, his works, his teachers, his students and his academic background. In first chapter after analysing chapters of Hidayat al-Hibna consisting of three major chapters; logic, physics and metaphysics, we aveluate its position in Ottoman thought. In second chapter the Turkish translation of Hidayat al-Hikma was taken place. In third chapter we present an edition of text of Hidayat al-Hikma. Our conclusion is in addition to that this book includes all subjects of philosophy in accordance with Avicenna tradition, it is very important textbook in Ottoman Madrasah.