Hidayetü'l-Hikme'nin şerhlerinde nefis meselesi
Nafs in Hidayat al-Hikma and its commentaries
- Tez No: 836963
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ebheri'nin Hidayetü'l-Hikme eseri uzun süre medreselerde okutulmuş önemli bir eserdir. Eser felsefi tartışmaları ansiklopedik tarzda ele alarak özlü bir şekilde sunmaktadır. Bu çalışmamızda eserin nefisle ilgili olan bölümüne bakarak bu kısım üzerine Mübarekşah Buhari, Mevlanazade, İbn Seyyid Şerif Cürcani ve Kadı Mir şerhlerini karşılaştırarak inceledik. Bu konunun İbn Sina ve Ebheri gibi takipçileri tarafından alımlanan Aristotelesçi nefis anlayışına paralel bir şekilde ele alındığını görmekteyiz. Nefsi, tabii ve organik cisimin ilk kemali olarak tanımlamışlardır. İnsani, hayvani ve bitkisel olmak üzere üç çeşit nefisten bahsetmektedirler. Ebheri ayrıca kitabın sonuç bölümünde nefsin ölümden sonraki durumunu ele almıştır. Çalışmamızda bu klasik nefis anlayışının ve ahiretteki durumunun Hidayetü'l-Hikme'nin şerhlerinde nasıl ele alındığını tahlil ettik.
Özet (Çeviri)
Abhari's Hidayat al-Hikma is an important handbook of philosophy that was taught in madrasas for a centuries. The work deals with philosophical topics in an encyclopedic style and presents them succinctly. In this study, we look at the section of this book which is devoted to the issue of the soul and analyze and compare discussion of this topic in its commentaries including Mubarakshah Bukhari, Mevlanazade, Ibn Sayyid Sharif al-Jurjani, and Qadi Mir Maybudi. We can see that treatment of this topic is in line with the Arsitotelian view which was adopted by Ibn Sina and his followers such as Abhari. They define soul as the first perfection of the natural and organic body. According to them, there are three kinds of souls: vegetative soul, animal soul, and human soul. In our study, we analyzed how this classical theory of the soul and its situation in afterlife was handled in the commentaries of the Hidayat al-Hikma.