Pervane Beg mecmuası (315 a-340 a varaklar) transkripsiyonlu, edisyon kritikli metin
Pervane Beg's mecmua (in between leawes 315 a-340 a) the tex with transcription and critical edition
  1. Tez No: 130645
  2. Yazar: FATİH BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHAL KÜLTÜRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusunu, Topkapı Sarayı Kütüphanesi B.406 numarada kayıtlı, Pervane Bey' in tertip ettiği nazire mecmuası "Mecmu' atü'n-Nezâ'ir'in 315a-340a varakları arasındaki gazeller ve bunlara yazılan nazireler oluşturmaktadır. Söz konusu varaklar arasındaki bütün şiirler transkripsiyonlu hale getirilmiş ve ulaşılabildiği kadarıyla divanları yayınlanmış bulunan şairlerin şiirleri divandaki biçimleriyle karşılaştırılarak farklılıklar dipnotta verilmiştir. Böylece bu çalışmada 314 şiir yer almıştır. Ayrıca bir dizinle birlikte içindekiler kısmında gazeller ve nazireler listesi de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this study is the gazels inbetween leawes 315a- 340a and nazires of gazels which are in the“Mecmü'atü'n-Nezâ'ir”that is prepared by Pervane Bey and that mecmua recorded in number B.406 en Topkapi Palace Library. All these poems which are between leawes, that are mentioned above are designed by transcription and as far as it is managed, the poets' poems which are published in a divan are compared to their original style in poets' divans and the differences are written at the bottom note. In this study 314 poems are included an in addition to all those, the list of gazels and nazires are given in the content part with an index.