Pervane Beg Nazire mecmuası Mecmuatü'n-Nezair
Mecmua of Naziresof Pervane B. Abdullah Mecmuatü?n-Nezair
- Tez No: 209683
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Mecmu`atü'n-nezair'' Pervane b. Abdullah tarafından 1560 yılında tertip edilmisve dönemin padisahı Kanuni Sultan Süleyman'a sunulmustur. Eser 627 varaktan olusanbu mecmuada 525 sairin 7360 gazeli bulunmaktadır.Eser Topkapı Sarayı'nın BagdatKöskü kütüphanesinde B.406 numaraya kayıtlıdır.?Mecmu`?tü'n-nezâir? üzerinde birçok yüksek lisans çalısmasıyapılmıstır.Bunlardan biri olan çalısmamızda mecmuanın 416 b-440 b varaklarıarasındaki gazeller ve onlara yazılan nazireler transkripsiyonlu metin haline getirilmistir.Bu sayfalar arasında farklı vezin ve kafiyelerde yazılmıs 22 gazele yapılan 267 nazirebulunmaktadır. Eserde ?nev-i diger? ya da ?nev-i ahar? baslıgı altında yazılmıs; bir gazelive nazirelerini, kendinden sonra gelen gazel ve nazirelerden ayıran 23 gazel dahavardır.Bunlarla birlikte mecmuada toplam 124 sairin 312 gazeli yer almıstır.Siirlerin sayfa numaraları ve sairleri indeks bölümünde verilmistir.Ayrıca sairlerinisimleri dizin bölümünde alfabetik olarak sıralanmıstır.Eser hazırlanırken yararlanılankaynaklar bibliyografya bölümünde belirtilmistir.Mecmuada yer alan gazeller 16.yüzyıl dil özelliklerini yansıtması bakımındaönemlidir.Klasik Edebiyat gün ısıgına çıkan yeni eser ve sairlerle birlikte her geçen gün birazdaha gelismekte ve hak ettigi yere ulasma yolunda önemli mesafeler kat etmektedir. Bizde tezimizde Pervane Bey Mecmua'sının 24 varaklık kısmı üzerinde transkripsiyonlumetin çalısması yaparak Klasik Edebiyatımıza katkıda bulunmayı amaçladık. Daha öncebirçok yüksek lisans tezine konu olan bu mecmua üzerinde çalısma yapmamızın bir digersebebi de onun tamamlanmasına hizmet etmektir.
Özet (Çeviri)
Mecmua of Nazires of Pervâne b. Abdullah which was arranged in1560 as 627 sheets presented to Süleyman I. and it is one of the mostimportant mecmuas. This mecmua contains 7360 ghazels and 625 poets. It?srecorded with number 406 in Topkapı Palace Library?s Baghdad Catalogue.This thesis is occured by having been read in a transcribed way fromthe mecmua?s poems which ar between 416b and 440b pages. In these pagesthere 124 poets and their 312 gazels.Poems? page numbers and their lists can be found in the Index part.In the list part, poets? names with alphabethic order and their poems? in themecmua and thesis?s place are presented.This mecmua is important because. Ghazels in the 16 th century?slanguage feature. Ghazels in the mecmua are compared with ghazels whichin the published divans. The differences and shortages are mentioned in thefootnotes. So some poet?s unknown ghazels have been found out. This essayavords some poets? being forgetten.