Pervâne Beg Nazire mecmuası (230b-261a)
Pervâne Beg Nazire magazine (230b-261a)
  1. Tez No: 209711
  2. Yazar: SAİM GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SABAHAT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Bu çalışmada, tek nüshası Topkapı Sarayı Bağdat Köşkü Kütüphanesi'nde B 406numaraya kayıtlı olan ?Mecmü'atü'n-Nez?ir? adlı nazire mecmuasının (230b-261a)varakları arasındaki gazeller ve bunlara yazılan nazireler incelenmiştir.Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır.Çalışmamızda izlediğimiz yöntemeilişkin kısımlar birinci bölümde yer almaktadır.İkinci bölümde, belirtilen varaklararsındaki şiirlerin transkripsiyonlu metinlerine yer verilmiştir. Bu şiirler,ulaşabildiğimiz yayımlanmış divanlar ve basılmamış tezlerdeki biçimleri ilekarşılaştırılmıştır. Üçüncü bölümde dizin ve bibliyografya sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, poems between the sheets of (230b-261a) are examinedfrom?Mecmü?atü'n-Nez?ir? which is registered of the number B. 406 as a single copy inthe Library of Topkapı Sarayı Bağdat Köşkü.Our study consists of three parts. Sections related to the method pursued in thestudy take place in the first part. İn the second part, transcriptions of the poems betweenthe determined parts are given place. These poems are compared with their forms in thepuplished Divans and unpuplished thesis and dissertations that we could reach. In thethird part, an index and bibliography are presented.