Pervâne Beğ Mecmuası'nın ilk yüz varağında (1a-100b) halk kültürü ile ilgili unsurlar (atasözleri-deyimler-halk inanışları)
Folkloric points in the first hundred pages (1a-100b) of Pervane Beg periodical (proverbs-idioms-public beliefs)
  1. Tez No: 209833
  2. Yazar: NURSEL UYANIKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 559
Özet
Pervâne Beg Nazire Mecmuası; Topkapı Sarayı Kütüphanesi, Bagdat 406 numarada Mecmu?a-i Nazâ?ir ismiyle kayıtlı bulunan, Pervâne b. Abdullah'ın 1560'ta tertip ettigi ve 627 varaktan olusan bir eserdir. Bu çalısmada; Pervâne Beg Mecmuası'nın 1a-100b varakları arasının yapıldıgı üç yüksek lisans tezinin transkripsiyonlu metni esas alınmıs ve ?Halk Kültürü ile lgili Unsurlar (Atasözleri-Deyimler-Halk nanısları)? konu edilmistir. Tezde 1a-100b varakları arasındaki yapılmıs olan üç yüksek lisans tezinin transkripsiyonlu metni taranmıs olup halk kültürü ile ilgili unsurlar tespit edilmis ve üç bölüm altında toplanmıstır. Birinci bölüm, ?Atasözü ve Atasözü Mahiyetindeki Sözler? baslıgı altında ele alınmıs olup atasözü hakkında genel bir bilgi verildikten sonra, alfabetik olarak sıralanmıs altmıs bes atasözünün açıklanmasına geçilmistir. kinci bölüm, ?Deyimler? adı altında yer almaktadır. Burada da deyimler hakkında genel bilgi verildikten sonra alfabetik sıralanmıs üç yüz elli bes deyimin açıklanması bulunmaktadır. Üçüncü bölüm, ?Halk nanısları? baslıgını tasımakla birlikte, halk arasındaki bâtıl inanısları konu edinmistir. Bu bölümde Pervâne Beg Mecmuası'nın ilk yüz varagından tespit edilen fisler, on ayrı baslık altında incelenmistir. On ana baslık alfabe XX sırasına göre dizilirken, yan baslıklar ise eldeki fislerin sayısına göre çoktan aza dogru olmak sûretiyle sıralanmıstır.
Özet (Çeviri)
Pervane Beg Ministerial Periodical, which is kept in the Topkapı Palace Library with the registry no. Bagdat 406 and the name Mecmu?a-i Naza?ir (Ministerial Periodical) is an artistic work of 627 pages which was framed by Pervane b. Abdullah in 1560. This study bases itself on the transcripted texts of three graduate theses on the first hundred pages of the said periodical, thus covering the folkloric points (Proverbs- Idioms-Public Beliefs). Folkloric items have been revealed out analyzing the transcripted texts of these graduate theses, then these items have been classified into three main chapters. The first chapter bearing the heading `Proverbs and Proverbial Phrases? covers the definitions for 65 proverbs in the alphabetical order after a brief information on the concept of proverb. The second chapter with the heading `Idioms? has the definitions for 355 idioms in the alphabetical order upon the information on the concept of idiom. The last chapter studies the vulgar superstitions although it has the heading `Public Beliefs.? Card indexs from the first hundred pages of Pervane Beg Periodical have been analyzed under ten separate categories. Ten main headings have been put in the alphabetical order while sub-headings were classified in the descending order.