Bir hizmet işletmesinde TS EN ISO 9001:2000 standardının uygulaması
An Application of TS EN ISO 9001:2000 standard in a service organisation
- Tez No: 130659
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
GENEL BİLGİLER isim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler : İbrahim DELİBAŞ : işletme : Uluslararası Kalite yönetimi : Doç. Dr. Deniz BORU : Yüksek Lisans - Temmuz 2003 : TS EN ISO 9001: 2000, Hizmet işletmeleri ÖZET BİR HİZMET İŞLETMESİNDE TS EN ISO 9001:2000 STANDARDININ UYGULAMASI Günümüzde, gerek yurt içi gerekse yurt dışı pazarlarda yoğun bir rekabet yaşanmaktadır. Bu rekabette kuruluşları zorlayacak başlıca unsur, istenilen kalitede ürün/hizmeti ilk defasında, zamanında ve doğru olarak teslim etmektir. Bunu gerçekleştirmek için uygulanacak kurallar ise, TS EN ISO 9001:2000 standardında yer almaktadır. Bu çalışmada, ilgili standarda göre belgelendirmenin önemi ve faydaları, standardın günümüze kadar ki tarihsel gelişimi açıklanmıştır. Ayrıca, TS EN ISO 9001:2000 standardının hizmet işletmelerinde uygulanması aşamasında faydalanılabilecek açıklamalar (yorumlar) ve bu. standard kullanılarak bir deney laboratuvannda kurulan kalite sistemine ait örnek bir Kalite El Kitabı (KEK), prosedürler ve talimatlar verilmiştir. En son olarak ise, standardı uygulamanın getireceği faydalar ifade edilmiştir. VHl
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : İbrahim DELİBAŞ Field : Management Programme : International Quality Management Supervisor : Assoc. Prof. Deniz BÖRÜ Degree Awarded andDate : Master - July 2003 Keywords : TS EN ISO 9001 : 2000, Service Organisations ABSTRACT AN APPLICATION OF TS EN ISO 9001:2000 STANDARDI A SERVICE ORGANISATION ^ Recently, there is a comprehensive competition in international and national markets. In this competation, the main element is that the requested product/ services is services in first time and correctly. All rules to manage it exist in TS EN ISO 9001:2000 standard. Main topics of this study can be summarized as follows: ? the importancy and advantages of the certificating in according to TS EN ISO 9001:2000 standard and its history are stated ? some explanations about the implementation of the mentioned standard in services organisations and the sample quality manual book and procedures prepared in according to the mentioned standard are given. ? the advantages in implementation of tNs standard are explained. IX