Farklı ortamlarda, hormon kullanımıyla, değişik zeytin çeşitlerinin köklendirilmesi
- Tez No: 13067
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM BAKTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışmanın anacı Antalya Bölgesinin önemli sofralık zeytin çeşitlerinden Tavşan Yüreği ye Kan Zeytini ile Ege Bölge sinin önemli yağlık çeşidi Memeciğin hormonla muamele edilmiş çe liklerinin farklı ortamlardaki kökleşme durumlarını araştırmaktır. Çalışma Akdeniz üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma re Uygulama Arazisi içinde bulunan şişleme serasında yapılmıştır. Denemede Tavşan Yüreği, Kan Zeytini ve Memecik çeşitlerinin yeşil Çelikleri volkanik tüf, perlit ve ağaç kabuğu ortamlarında IBA'nın 2000, 4000 ppm ve toz preperat şeklinde ( Ticari adı T, ) kullanı larak köklendirilmeye çalışılmıştır. Deneme sonucunda en iyi köklenmeyi Kan Zeytini göstermiş tir, bunu Memecik ve Tavşan Yüreği izlemiştir. Her üç çeşidin en i^ri köklendiği ortam perlit olmuştur. Memecik, ağaç kabuğu orta mında hiç köklenme göstermemiştir. Tez preperat halde IBA uygula ması, 2000 ve 4000 ppm IBA,ya göre köklenmeyi her üç çeşitte de arttırmıştır. 2000 ve 4000 ppm IBA uygulaması sonucu Tavşan Yüre ği ve Kan Zeytininde aynı oranlarda köklenme olmuştur. Hormon kullanımı kontrole göre bütün çeşitlerde ve ortamlarda köklenme oranını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was conducted in order to investigate the ef fect of phytohormones on olive cuttings grown in three different media under misting. Tavşan Yüreği, Kan Zeytini and Memecik olive cultivars were used in this research. The first two cultivars are commonly grown in Antalya region while Memecik is very famous oil producing cultivar of Eagen-sea region of Turkey. The research was carried out in a greenhouse, equiped with a fine misting system, on the Research station of Agricultural Faculty, Akdeniz University in Antalya, Perlit, volcanic ast and impure red pine hark were used as rooting media. Carefully pre pared olive cuttings were treated with 2000 and 4000 ppm IBA solu tions, and also with powdered commercial IBA preparete along with controls treated with steril water. Kan Zeytini Cultivar cuttings gave the highest rooting "both in number and length followed by Memecik and Tavşan Yüreği. Perlit was found the best rooting media for olive cuttings. No rooting was found on Memecik in the pine bark. The commercial IBA prepa- rate had the most promotive effect on rooting of the three olive cultivars. In all treatments, rooting was significantly triggered with hormones compared to controls. VII