N (coh)/N (inc) şiddet oranına matris etkisi
- Tez No: 13070
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışmada, N/^^ )/^rmc) şiddet oranı üzerindeki matris etkileri; soğurma etkisi ve parçacık büyüklüğü etkisi yönünden araştırıldı. Matris olarak 3 CdSO^ 8H2O maddesi kullanıldı. Madde, -100+200, -200+325, -325+400 ve -400 parçacık büyüklüklerinde sınıflandırıldı ve 750, 1500, 2250, 3000, 4500 mg. lık tabletler halinde hazırlandı. Numuneler, 100 mCi lik Am-241 kaynağı ile uyarıldı. Numuneden saçılmaya uğrayan radyasyon, ORTEC firması tarafından imal edilen ve yarı maksimumdaki genişliği 5,9 kev de 190 ev olan Ge(Li) sayacmda sayıldı. Sayaçta meydana gelen pulslarm sayılmasında ND 66 çok kanallı puls yükseklik analizörünün 2048 kanalı kullanıldı. Soğurma ve parçacık büyüklüğü etkisini gidermek için soğurma ve parçacık büyüklüğü düzeltmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this work, matrix effects on N/^^ )/N^nc\ intensity ratio; from absorption and particle-size effects were investigated. 3CdSC>48H20 was used as the matrix. The matter were classifyed -100+200, -200+325, -325+400 and -400 particle sizes and 750,1500,2250,3000,4500 mg. tablets were prepared as specimens. These specimens were exitated by 100 mCi Am-241 radioactive source. The characteristic X-ray and scattered radiation from specimens were counted by Ge (Li) dedector. 2048 canals of ND 66 were used to get the puis of characteristic X-rays. Absorption and particle size corrections were made to eliminate the absorption and particle size effects. This research was made to investigate the change of Z with the cohorent and incohorent cross sections.