Coğrafya dersi amaçlarının sınanması: Balıkesir örneği
Testing of the aims of geography lesson: Balıkesir sample
- Tez No: 130690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE GARİPAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
IV ÖZET Bu çalışma, Balıkesir il merkezinde bulunan 11 lisede yapılmıştır. 17 coğrafya öğretmenine, 9 idareciye ve coğrafya dersini alan 451 öğrenciye anket uygulanmış olup, bu kişilerin coğrafya dersine ve dersin amaçlarına ilişkin görüşleri alınmıştır. Elde edilen sonuçlar bilgisayara aktarılmış ve Excel paket programında değerlendirilmiştir. Sonuçların yüzdelik dağılımları ve frekansları çıkartılarak tablo ve grafikler oluşturulmuştur. Daha sonra ise bu değerler yorumlanmış ve sonuçlara ulaşılmıştır. \ Öğretmenlerin ve öğrencilerin coğrafya dersi amaçlarına yönelik anket sorularına verdikleri cevaplar genel itibariyle örtüşmektedir Öğretmenlerin tamamı ders amaçlan arasında
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been made in eleven high schools located in the centre of Balıkesir. The research has been applied to 17 geography teachers, 9 directors, and 451 students who take geography lesson and their insghts about geography lesson and its objectives have also been recorded. The results were transferred to computer and evaluated in the Excel programme. By figuring out the percentage and frequencies of the results, grids and tables were formed. After that these values were assessed and results have been reached. The answers given by the students and the teachers relating the goals of geography lesson are approximately the same. While all of the teachers say,