Ziraat Fakültesi süt fabrikasına farklı kaynaklardan gelen inek sütlerinin, total, psikrofilik, laktik asit koliform grubu ve S.aureus bakteri sayılarının belirlenmesi
- Tez No: 13071
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ YUSUF GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Araştırmaca, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi pilot süt fabrikasına farklı köylerden ve Ziraat Fakültesi'nin kendi bünyesindeki üretme çiftliğinden gelen, toplanı 48 adet süt örneği bazı bakteriyolojik analizlere tabi tutulmuştur. Örnek sütlerdeki total, psikrofilik, koliform grubu bakteriler ile Staphylococcus aureus ve lak tik asit bakteri sayılarının tespiti yapılmıştır. Koliform grubu bakterilerin izolasyonu ve bazılarının da tanımlanmaları yapılmıştır. Ayrıca S. aureus bakterileri hemolis ve koagülasyon testlerine tabi tutulmuştur. Bulunan genel değerler aşağıda kısaca özetlenmiştir. Total bakteri sayısının 6.3X10 - 2.BX10 adet/ml arasında değiştiği, genel ortalama değerinin ise, 1,3X10 adet/ml olduğu saptanmıştır. Psikrofilik bakteri sayısının ortalama değeri 3,5X10 adet/ml olarak belirlenmiş ve sayılar 4,1X10 - 7. 7X3.0 adet/ml arasında değişmiştir, laktik asit bakteri sayısının 6.7X10 - 3.4X10 adet/ml değerleri arasında değiştiği görülmüştür. Genel ortalama değeri ise 2. 5X10° adet/ml olarak saptanmıştır. Koliform grubu bakterilerin ortalama değeri 5.4X10 adet/ml olarak 5 6 tespit edilmiştir. Koliform grubu bakteri sayısı 1.5X10 - 2.1X10II adet/ml arasında değişmiştir. Tanımlanmaya alınan 456 adet koliform grubu bakterinin % 17.9' u Tipik E.coli, % 8.1' i Atipik E.coli.% 36.6' sı E.aerogenes. % 7.2' si E.cloaces ve %3,5' i de E.freundii olarak belirlenmiştir. 1 3 S. aureus bakteri sayısı 2.3X10 - 2.8X10 adet/ol arasında değişmiş 2 genel ortalaması değeri ise 7.0X10 adet/ml olmuştur. S. aureus bakterilerinin hemoliz - koagülaz testi sonuçlarına göre, toplam 2.7X10 adet olan S. aureus bakterilerinin, % 44»4*ü (++), # 37.0' si (+-) vede % 17.7' si (-+) olarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar Erzurum şehri ve çevresindeki bazı işletmeler de üretilen sütlerin bakteriyolojik içeriğinin çok yüksek olduğunu göstermektedir. Bu konuya gereken titizlikle ve hemen eğilinmesi toplum sağlığı, süt ürünleri kalitesi ve ekonomik açıdan büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Forty-eight milk samples coming to Atatürk University Agricultural Collage Dairy Plant from some villages and the University Dairy Herd were analysed for total, psychorophilic, coliform bacteria groups, Staphylococcus aureus and the laotic acid bacteria» Isolation of coliform bacteria were done and some of them were identified. Additionally S »aureus bacteria were tested for their coaeulation and hemolysis» General results were summarized below» 7 8 Total bacteria numbers were changed 6» 8X10 - 2» 8X10 bacteria/ml milk, and average value was determined as 1OX10 bacteria/ml» Averape value of psychrophilic bacteria was 3» 5X10 bacteria/ml "and the values were ranged 4» lXKr - 7»7X105 bacteria/ml.... 5 6 Numbers of lactic acid bacteria were ranged between 6 »7X10 - 3» 4X10 - g bacteria/ml and the average value was 2*5'.X10 bacteria/ml» 5 Mean values of coliform bacteria was determined to be 5*4X10 -5 bacteria/ml and the minumum and maximum' values were 1*5X10 and 2» 1X10 bacteria/ml respectively» Total 456 coliform groub bacteria were taken for identification and identified bacteria and their percent were as followed : 17<>9 % typical E.coli, 8»1 % atypical E.coli, 36.6 % E.aerogenes. 7» 2 % E.cloacea and 3» 5 % Bofreundii», IV 1 3 Number of S.aureus were chaneed between 2OXL0 - 2*8X10 baoteria/ral 2 and the average value was determined as 7» 0X10 bacteria/ml. Hemo^rsis-coagulation tests of S «aureus indicated that total 2» 7X10 S.aureusbacteria had given the following test results : 44» 4 % C++) t 37.0 £ (+-), and 17.7 % (-+). Overall results of_ experiment showed that the milk samples produced in and around Erzurum province had contained very high amounts of the different bacteria. 2?or the public health standpoint, dairy product quality and for the economic standpoint necessary caution should be given to the situation without any delay.