Sinemada profesyonel makyaj
Professional make up for cinema
- Tez No: 130709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT VARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu tez sinemada profesyonel makyajı, eğitim amaçlı detaylandırabilmek amacıyla hazırlanmıştır. Profesyonel makyaja girmeden önce günlük hayatta“Neden Makyaj 'm”varolduğunun açıklaması yapılmaya çalışılmış ve kendini ifade etmek, farklı görünmek, kusurları örtmek, kamuflaj, reklam amaçlı, eğitim ve eğlence, moda yaratmak, diğer sanat dallarında karakter yaratmak, yaratıcılık temel kavramlarının makyajda nasıl yer aldığı örneklerle sunulmuştur. Bir sonraki aşamada“Nerede Makyaj?”kavramı içerisinde profesyonel makyaja geçiş yapılmıştır. Bu bölümde televizyondan Berlin de SAT l'e bağlı haber kanalı N24, Lübnan'dan bir televizyon dizisinden oyuncu Fady İbrahim'le ilgili bilgilere, tiyatrodan Berlin de 40 yıldır var olan Schaubühne Tiyatrosu çekimlerine yer verilmiştir. Show ve Magazin dünyası, reklam dünyası profesyonel makyajın yer aldığı diğer dallara örnekler olarak sunulmuştur. Makyajı Kimler Uygular ?ve Makyaj sanatçıları nasıl çalışır? Bölümlerinde Türkiye ve yurtdışından makyaj sanatçıları ile görüşmelere yer verilmiştir.“Sinemada Profesyonel Makyaj nasıl yapılır?”bölümü eğitim amaçlı teknik bilgileri içeren bir bölüm olarak hazırlandı. En çok karşılaşılan makyaj tekniklerine yer vermeye özen gösterildi. Bu çalışmada makyajın bir sanat olduğu ve filmlerde inandırıcı karakterlerin yaratılabilmesi için makyaja önem verilmesi gerektiğini vurgulamak amaçlandı. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY This project has been planned to give detailed information about professional makeup in cinema. Before giving information about professional makeup, it has been tried to give information; Why is Make up?, and it has been given some examples how taking place under the presentation of themselves, different looking, cover the skin problems, camouflage, advertising, education and entertainment, creating fashion, creating new characters for other arts and creativitiy makeup. In further stage, It has been entered to professional makeup by asking“Where is make up?”. In this section, as an example of television SAT 1 TV N24 Broad Casting Channel, actor and makeup artist Fady Ibrahim from Lebonon in the TV serie, 40 years old Berlin Theatre Schaubühne has been placed. Show and Magazine World and Advertisement areas have been given as example for other areas. Who do apply make up? And How do make up artists work ? are explained in some interviews with makeup artists in Türkiye and abroad. Detailed technical informations that are faced very often are studied under the section of“How is professional makeup has been doing professional make up in Cinema ?”In this project, it was the main aim to emphasize“Make up is an Art”and it is very important to give special attention if real looking characters are one of the main works in Cinema. Ill