Başlangıcından günümüze Türk sinemasında profesyonel makyaj
Since beginning till today professional make up in Turkish cinema
- Tez No: 261403
- Danışmanlar: PROF. BÜLENT VARDAR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu tez, ülkemizde sinemada profesyonel makyajın geçmisini arastırmak ve günümüzdegerçeklestirilecek profesyonel makyaj uygulamalarında izlenecek yol ve tekniklerkonusunda bilgi vermek amacı ile hazırlanmıstır.Tezde, ülkemiz sinemasındaki uygulamalara temel teskil etmesi amacı ile günlükyasamda makyaj uygulamalarının tarihçesi ve günümüzde farklı ülkelerdeuygulanmakta olan günlük makyaj teknikleri ve profesyonel makyajın değisik kullanımalanlarına değinilmistir.Ayrıca, makyajın uygulandığı vücudun anatomik yapısı ile makyajın temeli olan renk,ısık ve ürün bilgisi ile ülkemizde kozmetik ürünlerle ilgili kanuni uygulamalara yerverilmistir.Günümüzde uygulanan makyaj teknikleri, bu uygulamalar için gerekli olan ürünler vealetler tezde yer almıstır. Makyaj teknikleri için ihtiyaç duyulacak bilimsel kaynakçalarolarak, cilt deformasyonuna sebebiyet veren hastalıklar, kazalar ve benzeri vakalarkonusunda da bilgi verilmistir.Tez, ayrıca günümüzde ülkemizde çalısan makyaj sanatçılarının çalısma kosullarınıbelgeleyecek sekilde planlanmıstır.Makyaj sanatçısı ve oyuncu görüsü ile profesyonel makyaj ?BaslangıcındanGünümüze Türk Sinemasında Profesyonel Makyaj? konulu film içeriğinde aktarılmıstır
Özet (Çeviri)
This project has been prepared to search about make up in our country?s cinema at thepast and also giving instructions of making makeup.In order to base of today?s films, it has been given the history of daily make up and alsodifferent countries make up technics.Later, different used areas of professional make up has been detailed.And also, the anatomic structure of human body, the base elements of colour,light,materials and rules according to The Turkish Health Ministry CosmeticsRegulations are given.Today?s make up technics have been given. All the illnesses, accidents and similiarhappinings which cause skin damage informations have also detailed.There are informations about make up artists working conditions in our country.Since the beginning until today the changes of make up in our cinema as a film hasbeen shooted .