Erzurum çevresinde yayılış gösteren bazı Iris türleri üzerinde karyolojik incelemeler
  1. Tez No: 13077
  2. Yazar: GÜLCAN ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ ÖZYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Erzurum çevresinde yayılış gösteren Iridaceae familyasına ait bazı geofitler karyolojik ve biyokimyasal yönden araştırılmış ve türler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir, incelenen türlerden iris reticulata'da kromozom sayısı 2n=18, iris taochia! da 2n=24, iris sari ve iris iberica subsp. elegantissima da ise 2n=20 olarak belirlenmiştir. Bu türler Giemsa bandlı karyotipleri açısından da incelenmiş ve birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Bu türlerde terminal, sentromerik ve interkalar bandlar gözlenmiştir. İncelediğimiz türlerin DNA ve protein miktarları ile protein bandlan da analiz edilmiş ve türler arasında bazı benzerlik ve farklılıklar tesbit edilmiştir. İncelenen türlerin proteinlerinin elektroforetik analizleri sonucu genel olarak ana protein bandlarının (koyu bandlar) benzer olduğu, diğer zayıf bandlar açısından ise farklılıklar bulunduğu tesbit edilmiştir. DNA miktarlarının da türler arasında farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY In this study, some geophytes from Iridaceae family, which are growing around Erzurum, have been comparatively investigated according to their karyological and biochemical characters. The chromosome numbers have been found as in the following : in Iris reticulata 2n=18, in Iris taochia 2n=24, and Iris sari and Iris iberica subsp. elegantissima 2n=20. These species have been comparatively examined according to Giemsa- banding karyotypes. Telomeric, sentromeric and intercalary bandings of the chromosomes have been observed in the species. The quantities of protein, DNA and protein patterns of the species that we examined have also been analysed and thus some similarities and differences between these species have been obtained. As a result of electrophoretic protein patterns of examined species, it has been, in general, found out that the main protein patterns (dark ones) are similar, and the weak patterns are different. It has also been determined that DNA amounts of the species are different from each other.