Su yosunlarında fotosentetik parametreler üzerine çeşitli fiziksel etmenler ile bazı kimyasal ve büyümeyi düzenleyici maddelerin etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 13078
  2. Yazar: ASIM KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN ÖZBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yeşil ve mavi-yeşil su yosunlarından seçilen iki ayrı türe ait "bazı fotosentetik parametreler (Pigment miktarı, fotosentez hızı ve karbohidrat içeriği) üzerine çeşitli fiziksel ve kimyasal etmenlerin etkisi araştırılmış ve söz konusu etmenlerin bu türlere ait fotosentetik para- metrelere etkisi açısından sistematik bir karşılaştırma yapılmıştır. Büyümeyi düzenleyici maddelerin (giberellin, sitokinin ve oksinler) her iki su yosununda fotosentetik pigment ve karbohidrat miktarları ile fotosentez hızını artırdıkları bulunmuştur. Büyümeyi düzenleyici maddelerin bu etkilerinin, uygulama süresine ve su yosunlarının türüne bağlı olarak değiştiği saptanmıştır, özellikle 25 ve 50 uM derişimlerde uygulanan BDM'lerin, belirtilen parametreler açısından incelenen su yosunlarında daha etkili oldukları görülmüştür. Sıcaklık ve pH, her iki su yosununun fotosentez hızlarını farklı şekilde etkilemiştir. İn yüksek fotosentez hızı Chlamydomonas da 4-0 °C ve pH 5>7 de, Anacystis de ise 35 *G ve pH 6,8 de saptanmıştır. Söz konusu etmenlerin oksijen açığa çıkaran komplekse etki ederek fotosentez hızlarını artırdıkları sonucuna varılmıştır. Yine çalışmamızda klororespirasyonun fotosentez olayı ile yarıştığı, bu yarışmanın çevresel koşullara göre değiştiği ve anormal koşullar altında klororespirasyonun daha aktif olduğu belirlenmiştir. Bunlara ek olarak özellikle yüksek sıcaklıklarda klororespirasyon aktivitesinin fazlaca arttığı ve klororespirasyonal elektron taşınımı için gerekli elektronların sitoplazmadaki bazı indirgeyici bileşiklerden kaynaklandığı konusunda önemli kanıtlar elde edilmiştir. Klororespirasyon ile fotosentetik elektron taşımıma ait dallanma noktasının sitokrom b ile f arasında var olabileceği konusunda bazı kanıtlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, the effects of different physical and chemi cal factors on some of the photosynthetic parameters (i.e. pigment amounts, photosynthetic activity and carbohydrate content) of two species, green and blue green alga, have been investigated. The effects of these factors on the pho tosynthetic parameters have also been examined comparatively in these species. The amount of photosynthetic pigments, the photosynthetic activity and the carbohydrate contents have been increased by the plant growth regulatory substances (i.e. gibberellin, cytokinin and auxin) in these alga. It has been found that the effects of these substances were changed, depending on the incubation time of substances and the species. In exam ined alga, 25 and 50 uM concentrations of treated plant growth regulators have especially been found very effective on these parameters. The temperature and pH have affected the photosynthetic ac tivity of each algae in different ways. The highest photo synthetic activity has been found at 40 °C and pH 5*7 is Chlamydomonas, but at 35 °C and pH 6.8 in Anacystis., It is concluded that these factors have likely increased the pho tosynthetic activity by affecting on the oxygen evolution complex. In addition, it has been found that chlororespiration have been competing for photosynthesis in our research too. This competition has been changing under the effects of the en vironmental conditions and so chlororespiration was very active under the abnormal situations. On the other hand, chlororespiration activity has especially been increased at high temperature, and the important evidents have been ob tained that the necessary electrons for chlororespiratory electron transport system were coming from the cytoplasma. It has also been established that the branching of photosyn thetic and chlororespiratory electron transport chains were between cytochrome b and f.