Dumlu çayı ve Akdağ suyu su akarlarının (Acari, hydrachnellae) sistematik ve ekolojik yönden incelenmesi
- Tez No: 13076
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHLİS ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu çalışmada Dumlu çayı ve Akdağ suyundan bir yıl süre ile toplanan Hydrachnellae türleri değerlendirilmiştir. Toplam 2330 örneğin incelenmesiyle çeşitli familyalara ait 40 türün teşhisi yapılmıştır. Bunlardan 16 tanesi; Hydryphantes peitatus, Protzia invalvaris, Sperchon denticulatus, Sperchon compactilis, Sperchon clupeifer, Sperchon brevirostris, Sperchon fundementalis, Sperchon thienemanni, Torrenticola brevirostris, Hygrobates nigromaculatus, Feltria minuta, Feltria ursulae, Feltria brevipes, Feltria piersigi, Forelia voriegator, Ljania bipapillata, Türkiye faunası için yenidir. Ayrıca bu bölgelerden daha önce yakalanmış, Protzia vietsi, Sperchon sengüni ve Feltria baderi türlerinin de topotipleri bulunmuştur. Dumlu çayı ve Akdağ suyundan toplanan türlerin yapısal özellikleri, ölçümleri, yayılışları verilmiş ve teşhis anahtarları düzenlenmiştir. Araştırma bölgesinin ekolojik özellikleri, asıl, yedek, etkin ve baskın türleri ile iki bölgenin faunal benzerlik yüzdesi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İİ SUMMARY In this study, it has been evalvoted the Hydrachnellae species collected from Dumlu and Akdağ stream during one year. It has been determined 40 species belonging to various families from being examined 2330 samples. Of these; Hydryphantes peltatus, Protzia invalvaris, Sperchon denticulatus, Sperchon compactilis, Sperchon clupeifer, Sperchon brevirostris, Sperchon fundemen- talis, Sperchon thienemanni, Torrenticola brevirostris, Hygrobates nigromaculatus, Feltria minuia, Feltria ursulae, Feltria brevipes, Feltria piersigi, Forelia variegator, Ljania bipapillata are new records for the Turkish fauna. The topotypes of Protzia vietsi, Sperchon sengüni and Feltria baderi have also been found. The species collected from these habitats have been given the morphological characters, measurements of various organs, distrubutions and identification keys. Furthermore, It has been determined the index of faunal similarity and the constant, accessory, dominant and influent species of both habitats and given the ecological characters of study areas.