Türkiye'de özel finans kurumlarının yeniden yapılandırılması
Restructuring the special finance houses in Turkey
  1. Tez No: 130774
  2. Yazar: ERDEM BUDUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
GENEL BİLGİLER isim ve Soyadı : Erdem Budur Anabilim Dalı : İktisat Programı : İktisat Teorisi Tez Danışmanı : Doç. Dr. Gülsüm Akalın Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans-Temmuz 2003 Anahtar Kelimeler : Özel Finans Kurumları, Faizsiz Bankacılık, Katılım Bankacılığı, Bankalar Kanunu ve ÖFK, ÖFK ve Ekonomi ÖZET TÜRKİYE'DE ÖZEL FİNANS KURUMLARININ YENİDEN YAPILANDIRILMASI Özel Finans Kurumlan, 4389 sayılı Bankalar Kanununda 17.12.1999 tarihinde 4491 sayılı Kanunla yapılan değişikliğe kadar yasal düzenlemeler hiyerarşisinde Kanun Hükmünde Kararnameden sonra gelmekte olan Bakanlar Kurulu Kararı ile faaliyetlerini sürdürmekteydi. Mali piyasalarda faaliyet gösteren ve çalışmalarında güven unsuru ön planda olan, ulaştıkları büyüklükler açısından hiç de küçümsenemeyecek boyutlara erişmiş Özel Finans Kurumlarının Kanun ile değil de bir Kararname ile faaliyetlerini sürdürüyor olmaları her zaman tartışma konusu olmuş, bu kurumların çalışanları ve sahipleri üzerinde tedirginlik oluşturmuştur. Bankalar Kanunda yapılan bu değişiklik ile özel finans kurumlan da Bankalar Kanunu kapsamına alınmış ve kanun ilgili hükümlerine tabi kılınmıştır. Böylece özel finans kurumlarının bir tür banka mı yoksa banka dışı mali kuruluş mu -giderek, alelade bir ticari işletme mi- oldukları tartışması sona ermiş ve özel finans kurumlan da açık bir biçimde banka alt türü olarak kabul edilmişlerdir. Bu çalışma ile Bankalar Kanununun özel finans kurumlarına olan etkileri anlatılmaya çalışılmıştır. On sekiz yıl önce Türk Hukuk ve Ekonomik yaşamına giren özel finans kurumlan ile ilgili olarak bu güne kadar ileri sürülen en önemli eksiklik; özel finans kurumlarının özel bir kanuna veya özel bir kanuni düzenlemeye sahip olmadıktan idi. Bu gerekçe ile değişik amaç ve şekillerde açıklanan endişeler yapılan tartışmalar, yeni Bankalar Kanunu'nun özel finans kurumların özel olarak düzenlemesi ile sona ermiştir. iv
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Erdem Budur Field : Economics Programme : The theory of economics Supervisor : Lecturer Gülsüm Akalın Degree awarded and date : Master- July 2003 Keywords : Special Finance House, Interest-Free Banking, Sharing Banking, Law of Banks and SFHs, SFHs and the Economy ABSTRACT RESTRUCTURING THE SPECIAL FINANCE HOUSES IN TURKEY Special Finance Houses (SFHs) continued to operate on the basis of a Declaration of Council of Ministers, which comes, within the hierarchy of legislation, just after the“Decision Having Force of Law”, till the Act of Banks numbered 4389 was modified by the Act numbered 4491 in 17th December 1999. That the SFHs, which acted in financial markets and whose operations relied basically on confidence feeling of public opnion, still operated relying on such a relatively weak basis had been a subject to debates and a had caused the interested persons including clients, shareholders and employees to concern about their unambigious future. By the modification aforementioned, the SFHs became the objects or addressees of the Act of Banks, being subject to many of its provisions and taking its legal shelter. Hence, the debate over the nature of SFHs, whether they were a kind of bank, or a financial institution other than banks, or even an ordinary commercial enterprise, ended for ever. Now SFHs are regarded a sub-category in banking sector. By the thesis, it has been aimed at clarifying the impacts of the Act of Banks on Special Finance Houses. The most important deficiency of SFHs so far, which inaugurated eighteen years ago into the Turkish legal and economic life, was lack of law-based legal regulations special to these particular financial institutions. The so-called anxiety and debates, which have been expressed at different times for varying reasons in various ways, came to an end after the legislature regulated formation, management, operation and other issues of the SFHs within the framework of the Act of Banks alongside regular banks.