Kurum kültürünün kurum kimliğine, ürün kimliğine ve ambalaj tasarımına yansıması
Influence of corporate culture on corporate identity, product identity and packaging design
  1. Tez No: 130779
  2. Yazar: NGADHNJİM MEHMETİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ILGAZ TEMEL, ÖĞR. GÖR. İLHAN BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İşletme, Fine Arts, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklam Grafiği Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET Bu çalışma kurum kültürü kavramı ve kurum kültürü farklılıklarının tanımıyla başlayıp, görsel kimlikle arasındaki ilişkiyi ve dolayısıyla kurum kimliğinin grafik tasarım açısından ürün kimliğine ve ambalaj tasarımına olan etkisini açıklamaktadır. Birinci bölümde; genel olarak“kültür”terimi kısaca tanımlanmış ve buna bağlı olarak“kurum kültürü”olgusunun kavramı; şirket faaliyetlerinin gerçekleştirilme tarzı, topluluğunun paylaştığı değerler, inançlar ve davranışlar tanımlanmıştır. Kurum kültürü tiplemelerinin tanımı ele alınarak, iç ve dış grupların iletişimi açısından ve bu kültürlerin kurumsal mimarileri doğrultusunda çalışanlara sunulan fiziksel çalışma alanları üzerinde kısaca durulmuştur. Sonuç olarak da, kurum kültürünün görsel kimlikle hangi durumlarda etkileşim içinde olduğu anlatılmıştır. ikinci bölümde; öncellikle, bu çalışmanın temel kavramlarından biri olan“kimlik”terimi tanımlanmış ve buna bağlı olarak bireysel, kolektif ve kurumsal kimlik üzerinde de kısaca durulmuştur. Bunu takiben, kurum kimliğinin tarihsel aşamaları ise; geleneksel dönem, marka tekniği dönemi, ikinci dünya savaşı dönemi-tasarım dönemi ve stratejik dönem olarak birtakım örneklerle açıklanmıştır. Ayrıca, kurum kimliğinin unsurları; kurumsal felsefe, vizyon, davranış ve imaj başlıklarıyla irdelenmiştir. Bu bağlamda görsel kimlik konusu; amblem, logo, ticari marka, tipografi, renk, mimari, kurumsal kimlik rehberi alt başlıkları ile ele alınarak,“ambalaj tasarımı”na temel oluşturan ve kaynaklık eden“görüntü”yü oluşturan etmenlerle birlikte incelenmiştir. Üçüncü bölümde; ürün ve marka kimliği tanımları ve kavramları ile bunların kurum kimlikleriyle olan etkileşimleri ele alınmıştır. Endüstrileşmemiş ambalajdan başlayarak ambalaj m farklı tanımlan ve tarihsel gelişimi açıklanmıştır. Ambalajlamada kullanılan malzemeler ve ambalajların üretim yöntemleri incelenerek ürün-ambalaj ve ambalaj- çevre ilişkisi açıklanmıştır. Ürünle ambalajın ilişkisi düşünülerek; değişik kültürlerdetüketici davranışları; tüketici, müşteri ve ticari müşteri; hedef kitle ve sosyal sınıflar ayrımları; seçici algılama, renk, tat, dokunma, koku ve ses gibi olgular, ambalajın ürün için önemi ve uygulanması için gerekli kriterler ortaya konmuştur. Daha sonra, grafik tasannu açısından ambalaj tasarımında görsel etkinin unsurları; renk kimliği, biçim, boyut, vb. öğeler sayesinde tüketiciye bilgi veren, görüntüsüyle cazip kılan ve ambalaja kimlik kazandıran etmenler bağlanımda irdelenmiştir. Sonuç olarak; bu çalışma, kurum kültürünün hangi koşullarda kurum kimliğini etkilediğini ve bu etkinin üreticinin ambalaj politikalarıyla, ambalaj tasarımını nasıl yönlendirdiği konusunu aydınlatmaktadır. Böylece, ambalaj tasarımının bir ürüne ne derecede kimlik kazandırdığı ve satışı artırmak amacıyla kurum kimliğinden nasıl yararlanılabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This MA thesis starts with the definition of the differences between the concept of corporate culture and the diversities of corporate culture; then it analyzes its relation to visual identity and throws light on the impact of corporate culture to product identity and its packaging from the graphic design perspective. In the first part, after a short description of the term“culture”, its relationship to the notion of“corporate culture”has been examined. The way corporate activities are carried out, the shared values of a community, its beliefs and behaviors have also been defined. The term“identity”, which is one of the main concepts of this thesis, has first been explained in the second part of the thesis; the related subtitles such as individual identity, social identity and corporate identity have been summarized. Due to these explanations, the historical periods of corporate identity are mentioned under the titles concerning the“traditional period”,“brand techniques period”,“Post-war Design Period”and the“strategy period”with related work samples. The topics of logo, amblem, trademarks, typography, color, corporate environment and visual identity guidelines, which are subjects of the corporate identity, have been investigated as the supporting visual elements of packaging design. In the third part, product, brand identity and the relations of these to the corporate identity have been explained. Starting from the unindustrialized packaging, different definitions and historical progress of the packaging have been described. An analysis of the materials and methods of packing products and the packing-environment relations have been explained. Based on the relation between package and product, consumer behaviors in different cultures, customers and corporate customers, target audiences and social class differences, selective perception, color, taste, touch, smell and sound,conclusion has been drawn that all of them represent the criteria that are essential to measure the importance of the packaging design for the product. In conclusion, this work explains in which situations the“corporate culture”influences the corporate identity and the packaging policies and design. Thus it reveals the ways corporate identity can be used to increase sales or to add an identity to a product.