Endüstriyel seramik tasarımında açık yapıt anlayışı ve kişisel uygulamalar
The Open work intelligent in the industrial ceramic design and my aplications
  1. Tez No: 130780
  2. Yazar: BİLGİN YARIKKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Seramik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışma giriş bölümü dahil dört bolümden oluşmaktadır. Çalışmanın sonunda sonuç bolümü ile kişisel uygulamaların yer aldığı bölüm ve yararlanılan kaynakların, resimlerin, şekillerin listeleri yer almaktadır. Giriş : Bu bölümde okuyucuyu ana metne hazırlayabilmek için, yapılan çalışmanın ne anlam ifade ettiği, içeriğinin ve hedefinin ne olduğu açıklanmaktadır. Bölüm 2 : Bu bölümde çalışmanın temelini oluşturan kavramların içeriği açıklığa kavuşturulmuş ve bu kavramların endüstri ürünleri ile ilgili olan ilişkilerine bakılmıştır. Özellikle“açık”kavramının, çalışmanın sınırları içinde hangi anlamda kullanıldığı belirtilmiş, göstergebilimin nesnelere olan yaklaşımı resim ve şekillerle desteklenerek incelenmiştir. Bölüm 3 : Bu bölümde endüstri tasarımı ürünlerinin işlevleri, açık tasarım bağlamında yeniden ele alınmıştır. Temel olarak pratik işlev, işaretsel işlevler, sembolik işlev ve estetik işlev açıklanmıştır. Bölüm 4 : Bu bölümde endüstri ürünü kullanıcısıyla“açık ürün”ilişkileri tüm süreçleriyle anlatılmıştır. Burada ürün tamamıyla kullanıcı açısından ele alınmış ve kullanıcıların ürünlere nasıl anlam verdiği, nasıl bir ilişki yaşadığı açıklanmıştır. Sonuç bölümünde, tezin amacı doğrultusunda elde edilen bilgiler sorgulanmış ve yeni hedefler belirlenmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation involves four main chapters in. The end of the dissertation includes conclusion section, the section that includes my applications and list of bibliography, an index of shapes, pictures and abbreviations. Introduction : This chapter explains the meaning, the aim and the context of the dissertation to prepare the reader to the main section. Chapter 2 : This chapter sheds light on the content of the concepts which occur the fundamentel of the dissertation and the relationship between these concepts and industrial product have been researched. Especially the concept of“open”is expressed its meaning in the dissertation and the idea of Semiology on subjects has been researched by supporting with the shapes and pictures. Chapter 3 : İn this chapter, the functions of industrial product has been considered according to Open Design, İn basic practical function, signal functions, symbolical function and aesthetic functions have been explained. Chapter 4 : İn this chapter, all the progresses, which include the relationship between“open good”and the industrial good user have been mentioned. Here the good has just been mentioned in the view of user, and it is explained how the users give the meaning to the good and what the relation is. İn the conclusion part, the knowledge which have been gained through the aim of dissertation has been interrogated and the new targets are mentioned.