Ormancılıkta personel yönetimi sorunları ve sonuçları (örnek olaylarla irdeleme)
Personnel management problems and results in forestry organization (discussing sample cases)
- Tez No: 130784
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDİ EKİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ormancılık Politikası ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET ORMANCILIK ÖRGÜTÜNDE PERSONEL YÖNETİMİ SORUNLARI VE SONUÇLARI (ÖRNEK OLAYLARLA İRDELEME“Ormancılık Örgütünde Personel Yönetimi Sorunları ve Sonuçlan (Örnek Olaylarla İrdeleme”başlıklı çalışmanın amacı, ormancılık etkinliklerinin büyük çeşitlilik gösterdiği Orman Genel Müdürlüğü bünyesindeki personel yönetimini incelemek ve özellikle adı geçen örgütün pek çok etkinliğinin gerçekleştirildiği ve odak noktası olan orman işletme şefliklerinin yöneticisi orman işletme şeflerinin çalışma şartlarını ve yönetsel sorunlarını ortaya koymaktır. Bu amaçla, çalışma yöresi olarak Orman Genel Müdürlüğüne bağlı ve ormancılık etkinliklerinin geniş bir dağılım gösterdiği İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü seçilmiştir. Çalışmaya literatür taraması ve ilgili mevzuatın incelenmesi ile başlanmış daha sonra gözlem ve görüşme yöntemleriyle veri sağlanmıştır. Gözlem uygulaması, İstanbul Orman İşletme Şefliği ve Çatalca Orman İşletme Şefliğinde yoğunlaştırılmıştır. Bunun yanında İstanbul Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak görevlerini sürdürmekte olan pek çok orman işletme şefi ve üst düzey yöneticileri ile görüşmelerde bulunulmuştur. Söz konusu çalışma kapsamında daha geniş tabanlı bulgulara ulaşabilmek amacıyla, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü kapsamında, orman işletme şeflerine anket uygulaması yapılmıştır. Bu verilerin bir bütünlük içinde değerlendirilmesi sonucunda, orman işletme şeflerinin çalışma şartları, personel yönetimi ve diğer yönetsel etkinlikleri ayrıntılı olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, inceleme, gözlem, görüşme ve anketler ışığında orman işletme şefliği düzeyinde, iş yoğunluğu, personel, eğitim, yönetim ile ilgili yaşanan sorunlar ortaya konulmuş ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinde bulunulmuştur. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY PERSONNEL MANAGEMENT PROBLEMS AND RESULTS m FORESTRY ORGANIZATION (DISCUSSING SAMPLE CASES) This study named as“Personnel Management Problems and Results in Forestry Organization (Discussing Sample Cases)”aims to examine personnel management activities in General Directorate of Forestiy and determine the working conditions and administrative problems of forest chiefs who are the administrators of the main and smallest unit of the organization. To achieve this goal; because of the variety of forestry activities, Regional Forest Directorate of Istanbul which operates under General Directorate of Forestry as a provicial organization, is chosen as study area. The study is started with examining related literature and regulations. Data were collected with, observation and face to face interview method. İstanbul and Çatalca Forest Chief Units are chosen study areas for data collection observation method. The interviews were conducted by talking with the forest chiefs and senior managers who are responsible for forestry operations in Regional Forest Directorate of Istanbul. Moreover, questionnaire which included questions about working conditions, personnel management activities and other administrative activities, was prepaired for forestry chiefs. Consequently, in the light of, the examination, the observation, the meeting and the questionnaire, the problems related with working intensity, problems with personnel, problems with training and administration are determined. Then, solutions proposed related with the determined problems. Vffl