Tekne korozyonuna karşı katodik koruma yöntemi ve uygulamaları
Cathodic protection method and applications against corrosion of ship hull
- Tez No: 130785
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÖZÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Konu: Tekne Korozyonuna Karşı Katodik Koruma Yöntemi ve Uygulamaları Metallerin korozyonu önemli bir mühendislik problemidir.Tekne korozyonu gemi inşa endüstrisinin çok yalandan bildiği en ciddi sorunlardan biridir.Korozyon ekonomik kayıpta.Korozyondan korunmak için bulunacak metot veya metotlar kombinasyonu bize ekonomik balamdan kazanç sağlayacaktır. Bu çalışmada korozyon probleminin kısaca çerçevesi çizilmiş, bir geminin inşası ve sonraki her safhasında korozyon ile mücadele yöntemleri açıklanmıştır. İncelenecek olan katodik koruma yöntemi kuvvetli ve tatmin edici bir yöntemdir. Çeliğin korozyonu, deniz suyu içinde elektrokimyasal bir reaksiyondur.Atomlar yüzeyi terketmekte ve pozitif yüklü iyonlar halinde deniz suyuna karışmaktadır..Bu reaksiyon akınım çelikten denize doğru olması halidir ve korozyon meydana gelir,Akımın durdurulması veya ters çevrilmesi sağlanırsa korozyon oluşumu ortadan kaldırılır.Katodik koruma yöntemi burada devreye girmekte ve akımın durdurulmasını sağlamaktadır.Geminin ıslak alanına monte edilen aktif metaller sayesinde denizden çeliğe doğru akım meydana getirilir. Geminin karinasında bulunan referans elektrodlar sayesinde ortamdaki değişken korozyon akımı tespit edilir ve gemide mevcut bir güç kaynağı ile ters akım basılarak korozyon durdurulur.Her iki yöntemle ilgili hesaplamalar ve yaklaşım metodları açıklanarak yöntemlerin avantaj ve dezavantajları belirtilmiştir
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: Cathodic Protection Method and Applications Against Corrosion of Ship Hull Corrosion of metal an important engineering problem. Corosion of ship hull is a well known and serious problem for ship building industry. Corrsion is an economical damage. A method or combination of methods against corrosion will be economical profit for us. In this work, the corrosion problem is described shortly and all methods to fight against corrosion during the building and next periods of a ship are explained. The cathodic protection method which will be examined in this work is an efficient and satisfactory method. The corrosion of steel is an electro-chemical reaction in the sea.The atoms leave the surface and mix to the sea as positively charged ions. This reaction takes place from the surface of the steel to the sea and corrosion occurs. If the current can be stopped or reversed, corrosion can be inhibited. The cathodic protection method applies herb and ensuress the inhition of the current. By the active metals which located to the wet area of the ship, current from the sea to the steel is created or by the reference electrodes which located at the bottom of the ship, the variable corrosion current at the sea is measured and the corrosion is inhibited by a reverse current by a power source on the ship.In this work for bpth methods calculation and approaching methods are explained. vm