Raylı taşıtların aktif süspansiyon kontrolü
Active suspension control of railway vehicles
- Tez No: 130792
- Danışmanlar: PROF. DR. NURKAN YAĞIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET RAYLI TAŞITLARIN AKTİF SÜSPANSİYON KONTROLÜ Otomobil ve raylı taşıtlar için aktif kontrollü süspansiyonlar konusunda birçok teorik ve deneysel çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların öncelikli amacı, taşıtın seyir kalitesini iyileştirerek yolcuların daha rahat seyahat etmesini sağlamaktır.“Raylı Taşıtların Aktif Süspansiyon Kontrolü”isimli bu tez çalışmasının birinci bölümünde, raylı taşıtların titreşim kontrolüyle ilgili yapılmış çalışmalar özetlenmiştir. İkinci bölümde, raylı taşıtların dinamik davranışları, süspansiyon bileşenleri ve raylı taşıtlara özgü süspansiyonlar üzerinde durulmuştur. Aktif ve yan-aktif süspansiyonların özellikleri ve bu süspansiyonların raylı taşıtlardaki işlevlerinden bahsedilmiştir. Ardından süspansiyon kontrolünde kullanılan Kayan Kipli Kontrol yöntemi tartışılmıştır. Son olarak, ileriki bölümde ele alınan esnek gövdeli raylı taşıt modelinde kullanılmak üzere sürekli sistem dinamiğinin temel ilkelerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, Kayan Kipli Kontrolün çeşitli yöntemleri, çeyrek raylı taşıt, indirgenmiş tam raylı taşıt ve esnek gövdeli raylı taşıt modellerine uygulanmış ve simülasyon sonuçlan elde edilmiştir. Böylece taşıtın verdiği cevaplar karşılaştırılmıştır. Ayrıca esnek ve rijit gövdeli raylı taşıt modellerinin dinamik davranışları karşılaştırılarak, esnek gövdenin özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise hangi kontrol yönteminin en iyi seyir performansım sağladığına karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ACTIVE SUSPENSION CONTROL OF RAILWAY VEHICLES Actively controlled suspensions have been widely studied theoretically and experimentally for automobiles and rail vehicles. Primary purpose of these studies is to improve ride quality of the vehicles for passengers' comfort. In the first section of the thesis named“Active Suspension Control of Railway Vehicles”, the projects based on the vibration control of railway vehicles are summarized. In the second section, first, the dynamic behavior of railway vehicles, suspension components and particular railway vehicle suspensions are considered. Properties of the active and semi-active suspensions and their functions in the railway vehicles are described. Then Sliding Mode Control law which is used in controlling suspensions is discussed. Finally the fundamentals of continuous system dynamics are described to investigate the features of the flexible bodied vehicle which is dealt with in the next section. In the third section, various methods of Sliding Mode Control is implemented on quarter vehicle, simplified full vehicle and flexible bodied vehicle models and simulation results are obtained. In this way, responses of the vehicle models are compared. Also the dynamic behavior of the vehicle models with flexible and rigid body are compared İn order to investigate the features of the flexible body. In the fourth section, the control method which provides the best ride performance is determined. XI