Metanol dekompozisyonunun kinetik incelenmesi
Kinetic research of methanol decomposition
  1. Tez No: 130793
  2. Yazar: NURAN KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET (Metanol Dekompozisyonunun Kinetik İncelenmesi) Bu çalışmada metanol destekli yakıt hücreleri ve metanolün bozunması ile metanol istim reformingi incelenmiştir. Katalizör desteği olarak lityum alüminat, çinko alüminat ve magnezyum alüminat hazırlandı. Lityum alüminat ve çinko alüminatın hazırlanması için sol - jel metodu kullanıldı. Magnezyum alüminat ise çöktürme metodu ile hazırlandı. Daha sonra desteklerin üzerine bakır nitratın sulu çözeltisi emdirildi. Katalizörlerin tanımlanması için X-ışmı kırınımı (XRD), termal gravimetrik analizleri (TGA) takip edildi. Katalizörlerin kristal yapılan ve oksit fazı kompozisyonu XRD ile tanımlandı. Metanol bozunması için aktivite ölçümleri 200, 250 ve 300 °C'de, atmosferik basınç altında, 100 mg katalizör kullanılarak boru tipi bir reaktörde yapıldı. Ön ısıtıcıya molar oram 1 olacak şekilde saf metanol ve destile su beslendi Reaktanın ve ürün gazlarının analizi gaz kromotografisi ve ısıl iletkenlik dedektöründe GC - TCD gerçekleşti. Ffe, CO, CO% gibi gaz ürünler moleküler sieve kolonda belirlenirken, metil format, dimetil eter (DME) gibi sıvı ürünlerin analizi yapılmadı. Metanolün istim reforminginde de aynı reaksiyon şartlarında çalışıldı. Çıkan ürünler metanol bozunmasından farklılık gösterdi. Gaz ürünler H.%, CO2, CO dan oluşmaktaydı. Metil format ise sıvı üründü. Ürünler gaz kromotografisi ile tayin edildi. Sonuç olarak bu çalışmada, en yüksek hidrojen seçimliliği ve metanol dönüşümünü veren katalizör belirlendi VH
Özet (Çeviri)
SUMMARY (Kinetic Research of Methanol Decomposition) In this study, methanol supported fuel cells and methanol decomposition with methanol steam reforming were examinated. As the catalyst support, lithium aruminate, zinc aluminate and magnesia aluminate were prepared. For the lithium aluminate and zinc aluminate preparation, sol - gel method was used. Magnesium aluminate was prepared by precipitation method. Later on, aqueous copper nitrate was impregnated onto the supports. For the catalyst characterization, X ray diffraction (XRD), and thermal gravimetric analysis (TGA ) were followed. Oxide phase compositions and crystal structures of the catalysts were characterized by XRD. The activity measurements of the catalysts for the methanol decomposition were carried out at 200,250 and 300 °C, atmospheric pressure and m a tubular reactor using 100 mg of the catalyst. Only pure methanol was fed into the pre- heater. The analysis of reactant and product stream were perfbrmed by Gas choromotography and Termal conductivitiy dedector (GC- TCD). The gaseous products such as H2, CO, CO2 and CH4 were detected by moleculer sieve column, the liquid products such as dimethyl ether, methyl formate were not analyzed. Methanol steam reforming was performed at the same reaction conditions. Reaction products were differ from methanol decomposition. The gaseous products were consist of H2, CO2 and CO, while methyl formate was liquid product. In conclusion at this study, the catalyst which could give the highest H2 selectivity and methanol conversion was determined. V*h