ITU (International Telecommunication Union) bina dışı radyo yayılım modellerinin incelenmesi ve bu modellerin mikrodalga frekans bölgesinde optimum uygulama koşullarının belirlenmesi
Invetigation of ITU (International Telecommunication Union) outdoor radio propagation models and determination of optimum application conditions of these models in microwave frequency region
  1. Tez No: 130807
  2. Yazar: İPEK TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. FAHRİ BURŞUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET ITU BİNA DIŞI RADYO YA YILIM MODELLERİNİN İNCELENMESİ VE BU MODELLERİN MİKRODALGA FREKANS BÖLGESİNDE OPTİMUM UYGULAMA KOŞULLARININ BELİRLENMESİ Bina dışı ortamlarda her tür işaretin aktarımı haberleşmenin gelişmesiyle çok önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bina dışı işaret iletimi farklı yollar kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bununla beraber, bu tez çalışmasının geneline hakim olan“noktadan noktaya radyo yayılım teknikleri”son yıllarda, kurulumu kolay ve hızlı, bakım maliyetleri düşük olduğu için tercih edilir olmuştur. Kiralık fiber hatların ülkemizde devlet kurumu tekelinde olduğu düşünülecek olursa, radyo yayılımının kullanımının artmasının nedeni daha da iyi anlaşılır. Bu çalışmada, ITU'nun (International Telecommunicatin Union) belirlediği radyo yayılım modelleri ve standartları ele alınmış, başarım hedefleri göz önüne alınarak gerçek bir radyo iletim hattı detayları ile incelenmiştir. Bu hattın performans parametreleri ölçülmüş ve hedef değerler ile karşılaştırılmıştır. Bu radyo hattının ve bunun yanısıra ele alınan farklı konum ve konfigürasyondaki bir başka radyo iletim hattının optimum kaliteyi hangi koşullarda ulaştığı farklı konfigürasyon alternatifleri denenip hesaplanmak sureti ile belirlenmiştir. Değişik frekans ve konfigürasyondaki hatların hangi parametre değişimlerinden, meterolojik olaylardan, hangi zayıflama ve kayıp türlerinden ne şekilde etkileneceği tesbit edilmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF ITU OUTDOOR RADIO PROPAGATION MODELS AND DETERMINATION OF THE OPTIMUM OPERATION CONDITIONS OF THESE MODELS WITHIN THE MICROWAVE FREQUENCY RANGE In outdoor environment, the transmission and propagation of every kind of signal has become an essential requirement as the telecommunication technology has grown by the time. There are a various number of propagation ways to be used in outdoor signal transmission. Nevertheless in the latest years, the“point-to-point radio propagation techniques”have been preferred due to their easy and quick implementation and due to low maintenance costs. Moreover, when it is considered that the leased lines (fiber cables) are under monopoly of the state constitution in our country, the preference reasons for radio propagation can easily be understood. In this study, the propagation models and standards of ITU (International Telecommunication Union) are dealt with and a real radio propagation line is considered in detailed by taking the availability and performance targets into account. The best and optimum conditions for this line and besides for another radio propagation line with different location and configuration are calculated and determined. It is also investigated how the lines having different frequency and configurations are affected from parameter variations, meteorological events and attenuation types. IX